You are here: Home > KANARYA BAKIMI, KANARYA HASTALIKLARI > KANARYA BAKIMI

KANARYA BAKIMI

Öncelikle Kanarya sahibi olmak ve o minnacık varlıklara bakmak ;ilgi ve biraz zahmet gerektirir.

Onlar güzel güzel öttüğünde bizler nasıl mutlu oluyorsak,onlarda ötebilmek ve bizleri mutlu edebilmek için yeterli ve düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bir Kanaryanın öncelikle SUYU taze olmalı.Günlük veya iki günde bir suları tazelenmeli.

YEM: İki günde bir yemlikler kontrol edilmeli ve artık yem kabukları üflenerek temizlenmeli yada yeni yem verilmeli.

Sıkca sorulan bir soru:KARIŞIK YEM Mİ KULLANAYIM? SADE YEM Mİ?

Arkadaşlar karışık yemin içerisinde ne var sizce?Tohumlar.Peki karışıktaki amaç ne?Kuşun her tohumdan yeterince vitamin alabilmesi.

Ben sade yem alıyorum.Yanında Tohumlardan Kendir,Nijer,Şalgam,Havuç,Keten Tohumu alıp 5 kg.sade yeme 100 g. tohumlardan ekliyor ve karıştırıyorum.

Kışın soğuk ortamda olan kanaryalar için işin rengi biraz değişiyor.Kuşu yağlandırmak için  kendir,susam,kenevir,keten,turp takviyesi yapıyorum.

kışın yeşillik olarak; kuru incir,elma,ıspanak,kara lahana,su teresi,havuç,roka gibi yeşillikler ve meyveler verilmelidir.

Yazın sıcak havada kuşun yağlı olmaması lazım.Yemin karışımı değişerek daha az yağlı nişastalı tohumlar,hububat verilmelidir.Tabi mevsim meyveleri ihmal edilmemeli. 

Kanaryalara dönüşümlü olarak bir hafta 2 defa yeşillik (kıvırcık, marul, kara lahana, semizotu, ıspanak, hindibağ, tere, havuç, pazı vs. ), bir hafta da 2 defa mevsimine ideal meyva (elma, şeftali, muz, portakal, karpuv vs.) vermek gerekmektedir.

Eşe atılan ve yavrusu olan kanaryaya ayrı mamalar satılır.Ben kendim Hazırlıyorum:

Yumurtayı haşlıyorum.Soğuyunca onu eziyorum.Üzerine iki üç adet bebek bisküvisi atar ezerim.Bazen havuç bazen elma rendeler karıştırırım.Yumurtaya pirinç unu,darı unu,yulaf unu da karıştırılarak verilebilir.

Kafeslerin tabanında mutlaka kum bulundurulmalıdır.Yediklerini öğütmek için gereklidir.

Ben Ayrıca anasonlu kuş kumuda bulunduruyorum.Sadeside verilebilir.

Mürekkep balığı kemiğini de iyice dövüyor toz hale getirip veriyorum.Yumurtlayan dişinin buna ihtiyacı var.

HANGİ MEYVELER NE İŞE YARAR

Kanaryalar salatalığı çok severler.Fakat fazlası karin ağrısı yapar.Zamansız tüy dökümüne sebep olur.

Elma faydalı bir meyvedir. Bağırsakları rahatlatır. Kuşu rahatlatır, güzel uyumasını ve dinlenmesini sağlar. Vitamince zengindir. Ancak kusun ishal zamanlarında verilmemelidir.

Limon kusun ses telleri üzerinde olumlu etki yapar. Yağlı kusun yağını eritir. Bir parça kafese asılabildiği gibi suluğuna birkaç damlada sıkılabilir. Vücut kırıklığına iyi gelir.

VİTAMİNLER
Vitaminler vücudun gelişmesini ve hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlar.Kanaryaya doğadaki çeşitli besinlerden vermek suretiyle her türlü vitamin ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.

A VİTAMİNİ: Muz,portakal,domates,havuç,yeşil lahana,patateste bulunur.Yumurta sarısında da vardır.Yetersiz verilirse bünyenin gelişimi durur,hastalıklara karşı direnç azalır.


D VİTAMİNİ:Ispanak,pancar,lahana da bulunur.vücuttaki kemiklerin gelişimini sağlar,kireç oranını ayarlar,yetersiz olursa kuşun kemikleri ve gagası kolay kırılır.


B VİTAMİNLERİ:Ispanak,domates,lahana,dereotu,yeşil biber,yumrtada bulunur.Yetersizliği durumunda gelişme bozuklukları,kabızlık,sinir sisteminde bozukluklar ortaya çıkar.


E VİTAMİNİ:Hurmada,marulda,galeta ununda,yumurta sarısında,ıspanakta bulunur.Vücudun cinsiyet hormonlarını düzenler,canlılık,güç ve üretimi sağlar.


C VİTAMİNİ:Yeşilliklerde ve turunçgillerde bulunur.Vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır,kuvvetlendirir.

K VİTAMİNİ:Lahanada,kenevirde,ıspanakta bulunur.Kanda bulunan hemoglamin maddesini takviye eder,kansızlığı önler.


U VİTAMİNİ:Lahanada bulunur.karaciğeri kuvvetlendirir.

KANARYA RENK MAMASI

Kanaryalara renk mamasını hazır olarak satın alıp verebileceğiniz gibi; “SALÇALIK BİBER”i (koyu kırmızı renkli kalın etli biber),mikser de çekip karıştırarak ta verebilirsiniz.

 Hazır mamalar yemin içine karıştırılır. Suyuna sıvı olarak dökülen mamalarda vardır.

Ebeveynlere tüy dökümü mevsiminde,yavrulara 2 aylıkken verilmelidir. Dozunu iyi ayarlamak gerekir fazla verildiği takdirde kuşunuz zarar görebilir.

Biber kafese bütün olarak asılıp da verilebilir. Biberin hiçbir yan etkisi yoktur, istediğiniz kadar verebilirsiniz. Renk verme özelliğinin yani sıra vitamin bakımından da zengindir.


Renk Mamaları, kuşların tüy diplerinde bulunan renk verici maddeleri istenilen yönde etkileyen, vitamince zengin, kuş sağlığına zararsız, renklendirici mamalardır.

Kanaryalara iki aylık olduklarında, her gün (kanarya başına) bir çay kaşığı olmak üzere verilmeye başlanır.

Renk mamaları tüy dökümü sırasında artırılabilir.
Kanaryaların tüylerinde koyu sarı,kırmızı,tarçıni,portakal renklerini yapay olarak oluşturmak mamalar sayesinde mümkün olmaktadır.

Hazırladığımız yumurta mamasına 4-5 damla zeytinyağı,makinada ince çekilmiş kırmızı taze kayın biberinden bir çay kaşığı eklenerek kuşa verilir.
Kasım ayından itibaren hergün mamalığa bir kahve kaşığı konularak tatbik edilir.

Mamanın yanında kuşa haftada bir defa kenevir,keten ve darıyı biraz fazlaca vermek gerekir,ayrıca bolca yeşillik ve meyvede verilebilir.
Renk mamasına sadece dişilerin yumurtlama döneminde ve yavrular 5-6 haftalık oluncaya kadar ara verilmelidir.Daha sonra yavrularla birlikte kuşlara renk maması verilmeye devam edilmelidir.Mamanın hergün düzenli olarak kuşa verilmesi gerekir,bir gün dahi vermezsek bu kuşun renginde bozulma olacaktır.

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1