You are here: Home > KANARYA BAKIMI, KANARYA BAKIMI VE HASTALIKLARI HAKKINDA SORULAR VE CEVAPLAR, KANARYA HASTALIKLARI, KANARYA ÜRETİMİ, KANARYALAR HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER, KANARYALARDA ÜRETİM SEZONU BAŞLADI.BİLMEMİZ GEREKEN ÖNEMLİ AYRINTILAR NELERDİR?, ÜRETİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR > ÜRETİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

ÜRETİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

ÜRETİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

 

 
1-  Irk kanaryaların üretiminde  kalın tüy = kalın tüy eşlemesi yapılabilir.Fakat tüy uzunlukları dikkate alınarak bu eşleme yapılmalıdır.

 Aksi takdirde iki uzun tüylü kuşu eşe atarsanız , çıkan yavrularda gözle görülür, biçim bozukluğu , yanlardan sarkan tüyler ,hatta urlu yavrular alabilirsiniz.

İntensive = intensive eşlemesi kesinlikle yapmayınız.Kuşları küçültmüş olursunuz.

2-  Kuşunuzun KALIN TÜY olduğunu nasıl anlarsınız; Fiğsindeki tüyler; kaba ve mat renktedir.

İNCE TÜYDE İSE; tüyler vücuda sıkıca yapışıktır.Elinize aldığınızda ipeksi kayganlık hissi verir.

3-Irk kanaryalarında birbirine zıt renkli eşleme yapınız.Dış çaprazı kuvvetli damızlıklar bulunuz.

Amaç sadece kuş üretmek olmamalıdır.

4-  Irk kanaryalarını sıra kuşları ile kırmayınız.

5-  Çıkan yavruların derileri Pembe renkli ise sağlıklı , mor ve gri renkte ise sağlıksızdır.

6-  Akşamdan mama kabında yumurta bırakmayınız.Şayet hazır mama kullanıyorsanız, kuru ve kokulu olanları tercih ediniz. Bu mamalara yumurta yeşillik havuç takviyesi yapabilirsiniz.

7-  Kuşlara civciv büyütme yemi gibi yemler vermeyiniz.Bu yemler kesinlikle yavru kanaryanın ölümüne sebep olur.Ayrıca kanaryalarınıza devamlı besin rejimi değişikliği yapmayınız.

8-   Mamayı sabah erkenden azar azar, öğlen 12.00-14.00 -16.00 saatlerinde verebilirsiniz 18.00 dan sonra mama veriyorsanız az verin ve kesinlikle bittiğinden emin olmalısınız.

9-  Suluk ve yemlikleri yazın özelikle dezenfekte ediniz.

10- Mamalarda muhakkak çimlenmiş tohum kullanın özellikle esmer buğday çimlendirmesini tüm yıl boyunca kuşlarınızdan eksik etmeyin.

11- Yavrulara yaş mama vermelisiniz.Ara ara mamaya mavi haşhaş tohumu atabilirsiniz.Bu yavruların ishal olmasını önler.Sürekli verirseniz bu seferde kabız olurlar.

12- Yaz sıcaklarında kuşlara bal değil pekmez ( kara dut pekmezi) verin.Bal yavruları yakar.

13- Kafes tabanında kuşunuzun dışkısını kontrol edin.Yeşil,sulu ve kokulu ise ;yumurta maması hemen kesilmeli,verilen yem değiştirtmeli,suluklar temizlenmeli ve hemen pirinç suyu,patates ezmesi verilmeli.İshal devam ederse  ilaç kullanımına geçilmelidir.

( SULFAMEZATİN ) kullanılır

14- Kabızlık varsa; elma veya ağıza 4 damla fındık yağı damlatabilirsiniz.

15- Kafes tabanında hamur kağıdı kullanmaya dikkat ediniz. Gazete kağıdı çoğu kez bite davetiye çıkarır.Kıvrımlı bolu talaşı da kullanabilirsiniz.Yaz mevsiminde talaşın üzerine OCEPAU sıkınız . Çam ağacı talaşı biti uzak tutar.

16- Çiftlerinizi eşe atmadan önce ;özellikle dişinin tırnağı kesilmeli.Kafeslerde kum ve gaga taşı eksik olmamalıdır.İri kanaryalarda ;ağaç ve geniş tünekler kullanılmalıdır.

17- Ayaklarda mantar hastalığını önlemek için ;ayaklar Tentürdiyotla temizlenmeli.Ayaklar arko veya vazelin ile yumuşatılmalıdır.

18- Norwich-crest kanaryaların da makat üzerinde pislik birikmemesi için tabana kum serilmeli ve o bölgedeki pislik ılık suya batırılarak eliniz ile temizlenmelidir.

19- Üretime alacağınız genç erkek damızlıklarınızı bir kaç dişiye atabilirsiniz.Bunun esprisi şudur;  hangi çift en iyi yavruları verecek bunu tespit etmek.Hem zaman kaybı önlenir.Hem kuşları tanıyabilirsiniz.

Tags:

Leave a Reply

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1