You are here: Home > EŞE ATILAN KUŞLARDA KAVGA > EŞE ATILAN KUŞLARDA KAVGA

EŞE ATILAN KUŞLARDA KAVGA

 

Aradığınız cevaplar buralarda yoksa benimle irtibata geçebilirsiniz.

Bazen yeni bir kuş alır ,onu tanımaya çalışırız.Bu tanıma süresi uzadığı zaman ve hatta eşe atma mevsimi gelip çattığı halde ,hala bitmediyse, bayağı canımız sıkılıyor…

Efendim ben kuşu dişi diye aldım.Fakat erkeğin yanına atıyorum.Kavga ediyorlar.

Efendim ben kuşu erkek diye aldım.Fakat ciiik yok.Eş zamanı geldi,tüm arkadaşların kuşları eşe girdi ,bizimki öyle yatıyor.

Bunlar sık karşılaşılan sorunlardır.

Öncelikle kuşumuzun cinsiyetinden emin olmalıyız.Bu konuyu KANARYADA ÇIKACAK YAVRUNUN CİNSİYETİNİ BİLEBİLME buraya da tıklayarak görebilirsiniz.

Kuşumuzun cinsiyetini belirlediğimiz halde karşı cinsle yine kavga ediyorsa;kuşumuz ırkının tüm özelliklerini taşıyan çok kaliteli bir kuştur.Merak etmeyin.Çiftleşecektir.yavruları ise ırkının özelliklerini taşıyan çok değerli yavrular olacaktır.

Çiftleştirmek için kuşumuza özel bir bakım ve özen göstereceğiz.

Tavsiyelerim.

1-Keçi boynuzu alın aktardan.Bir tane keçi boynuzunu ılık 1 lt suya atın.O suda demlensin.Bir gün sonra suluğuna koyun.İki gün dursun.Sonra normal su verin.Bir hafta sonra tekrar verin keçi boynuzlu suyu.bu işlemi bir ay sürdürün.Değişikliği göreceksiniz.

2-Daha önce söylediğim sarımsak olayını uygulayın.Bakınız:SAĞLIKLI KANARYA tıkla.

3-Kuşumuz tüydeyse veya karın ağrısı varsa yeşillik ve banyo vererek iyi ederiz.

4-Aşırı yağlıysa suluğuna limon damlatırız.

5-Bakınız KANARYALAR HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER tıkla.

Aradığınız cevaplar buralarda yoksa benimle irtibata geçebilirsiniz.

Tags: , ,

251 Responses to “EŞE ATILAN KUŞLARDA KAVGA”

 1. murat diyor ki:

  hacı murat30 Mar (3 gün önce)
  cavap yazdıgınız için teşşekkürederim öncelikle şimdi ben bunları 15 gün ayrı…

  Kime: bana

  cavap yazdıgınız için teşşekkürederim öncelikle şimdi ben bunları 15 gün ayrı kafeslerde tuttum 15 gün sonra aynı kafese koydum 20 gün aynı kafesde durdular dişi hiç yuva yapmadı erkek de çok hareketlendi çiftleşmek istedi ama dişi hep gagaladı kaçtı acaba dişim yavrumu yavru oldugu için çiftleşmeme gibi bir durum söz konusu olurmu çünkü dişiyi yeni aldım çok ufak tefekti kuyrugu bile yoktu yeni çıkmaya başladı ve haslanmış patates yumurta salatalık gibi şeyleri yiyor normal yemi çok yemiyor keneviri kıramıyor galiba yavru ve ondan çiftleşmiyorlar sanırım sizin yorumunuzz nedir zahmet oluyor ama yanıtlarsanız çok sevinirim.

 2. Cesur diyor ki:

  Merhabalar Murat Bey,

  Kanarya sever bir arkadaşımıza yardım boynumuzun borcu:)

  Kanaryalarınız öncelikle eşe hazırmı ona bakmalısınız.

  Erkek kanaryanız çok ötüyor ve dişiyi gördüğünde kafasını sağa sola sallayarak ötüyorsa bu erkek hazır demektir.
  Dişi kanaryanızın altına bakın.Eğer karnı;sanki içinde yumurta varmış gibi şişkinse ve tüyler dökülmüş,et görünüyorsa,dişide hazır demektir.

  Hiç korkmadan ikisini bir kafese koyup bekleyin.3 gün sonra yuvalığı ve kılı takın.

  Kavga edeceklerdir.Önce erkek dövecek,üstünlük sağlayacak;sonra olay tersine dönecek bu seferde dişi erkeği dövecek,üstünlük sağlayacak ve arkasından çiftleşme gerçekleşecektir.

  Çok yavru alacağınızdan eminim.İyi şanslar.

 3. Fatih KOÇAK27 diyor ki:

  KANARYALAR​IM ÇİFLEŞMİYO
  Fatih KOÇAK27 Mar (6 gün önce)
  From: Fatih KOÇAK Subject: KANARYALARIM ÇİFLEŞMİY…

  Fatih KOÇAK27 Mar (6 gün önce)
  Yükleniyor…

  Kime: bana

  From: Fatih KOÇAK
  Subject: KANARYALARIM ÇİFLEŞMİYO

  Message Body:
  Merhabalar.Benim Malta erkek kanarya ve malinua dişi kanaryam var.Dişi yuvalığına ipleri taşıyor yuvayla uğraşıyor.Erkek kuşta dişinin biriktiği ipleri alıp götürüp yemliğin üzerine bırakıyor.Dişi gidip topluyor.Erkek yine aynı şeyi yapıyor.1-2 defa erkeğin dişinin üzerine çıkmaya (çifleşmeye) çalıştığını gördüm.Birde bunları erkek dişiyi rahat bırakmıyor.Dişi yem yese yada ip toplamaya çalışsa hemen gidiyor kovalıyor.Sanki buraların hükümdarı benim der gibi.Dişiye yem yedirmez de bende görmem kuşa birşey olur diye ikisini ayırdım.Keçiboynuzu suyunu denedim iki gün önce.Ama ne yapacağımı bilemiyorum lütfen yardım edin.Bu sezonun boş geçmesini istemiyorum..Saygılarımla…

 4. Cesur diyor ki:

  Kanarya Turkiye
  29 Mar (4 gün önce)

  Kime: Fatih

  Merhabalar Fatih Bey,

  Öncelikle bir kanaryasever olmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

  Sorunuza gelince;gözlemlediğiniz olaylar çok normal ve olması gereken şeyler.Sakın korkmayın.Üstelik malta kuşlar ırk kuşlara nazarran daha dayanıklı ve bakıcı kuşlardır.Bu sezon kesinlikle yavru alırsınız.
  Sadece kuşlarınızı doğru zamanda eşe atın.
  Erkek iyice kızışkınsa (Kafasını sallayarak dişiye ötüyorsa),dişininde altına bakın(sanki yumurta var gibi karnı şiş ve tüyler karın bölgesinde açılmışsa);hiç korkmayın.
  Çiftleşme öncesi kuşlarda üstünlük savaşı olur.Daha sonra dişinin erkeği dövmeye çalıştığınıda göreceksiniz.Çiftleşme bu olaylardan sonra gerçekleşecektir.
  Siz yuvalığı takın.Kılda koyun ve bekleyin.
  Ters bir durumda tekrar yazarsınız.

  Saygılar bizden.

 5. murat diyor ki:

  Kime: bana

  From: murat
  Subject: kanaryalarım ciftleşmiyor

  Message Body:
  erkek kanaryam vardı birde dişi aldım 15-20 gün ayrı kafeslerde tuttum sonra aynı kafese attım şimdide erkek kanaryam istiyor kanatlarını açıyor şekle giriyor ama dişi kaçıyor yada gagalamak gibi bir hareket yapıor ne yapmalıyım hiç bir bilgim yok yuvalık,yuva kılı falanda var yardımcı olurmusunuz lütfen


  This mail is sent via contact form on Gloster Kanarya – Kanarya Satışı – Kanarya Bakımı – Irk Kanaryalar – Doğa Kuşları – Maltalar – Molinaolar

 6. cesur diyor ki:

  Kime: murat

  Merhabalar Murat Bey,

  Kanarya sever bir arkadaşımıza yardım boynumuzun borcu:)

  Kanaryalarınız öncelikle eşe hazırmı ona bakmalısınız.

  Erkek kanaryanız çok ötüyor ve dişiyi gördüğünde kafasını sağa sola sallayarak ötüyorsa bu erkek hazır demektir.
  Dişi kanaryanızın altına bakın.Eğer karnı;sanki içinde yumurta varmış gibi şişkinse ve tüyler dökülmüş,et görünüyorsa,dişide hazır demektir.

  Hiç korkmadan ikisini bir kafese koyup bekleyin.3 gün sonra yuvalığı ve kılı takın.

  Kavga edeceklerdir.Önce erkek dövecek,üstünlük sağlayacak;sonra olay tersine dönecek bu seferde dişi erkeği dövecek,üstünlük sağlayacak ve arkasından çiftleşme gerçekleşecektir.

  Çok yavru alacağınızdan eminim.İyi şanslar.

 7. ömer diyor ki:

  Ben erkek kuşuma bi dişi aldım ama 2 hafta ayrı kafeslere koydum sonra aynı kafese koydum ama kavga ettiler önce erkek saldırdı sonra dişi anlaşamadılar bizse bişey yapacaklarından korktuk ayrı kafese yine koyduk .Veterinerden kuş ilacı aldıkiçinde kızıştırıcı var . 5 gün verin 2 gün vermeyin dedi . bizse öle yapıyoruz ama yine kavga ediyorlar. bi çözüm yolu gösterirseniz sevinirim şimdiden tşk.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar Ömer Bey,
   Kuşlarınız kanarya mı?Kuşlarınız hakkında bana kısaca bilgi verirseniz sevinirim.
   Kuşların ayrı tutulmalarında ki amaç;kızışıp kızışmadıklarını anlamak.Yani kuşlarımız eşe hazır mı? onu anlamak.Sanırım bu konuyu öncelikle aydınlatmalıyız.
   Bakınız;Erkek kuşunuz yüksek sesle ötüyormu ve dişi kuşunuz ağzında kafesdeki tüy,gazete gibi parçaları topluyormu.Hayvanlara kızıştırıcı vermek onların doğal dengesinde bozulma yaratabilir.Bizler eş öncesi vitamin öneriyoruz.Bu konuda sitemde gerekli vitamin isimleri bulunmakta.
   Anlattıklarınıza göre ayrıntıya sahip olmadığım için şu an kuşlarınızın ayrı durmasında fayda var derim.Ayrıntılar hakkında bilgilendirirseniz belki farklı bir görüş belirtebilirim.
   Saygılarımla

 8. ömer diyor ki:

  merhaba cesur bey , kuşlarım kanarya erkek kuşuma vitamin vermemin nedeni rahatsızdı kanatlarından veteriner önerdi bizde verdik içinde e vitaminide vardı yoksa ayrı alıp vermedim . erkek kuşum ötmüyor ama dişi kuş kafes kenarlarını gagalıyor . umarım yeterli bilgi bilgi vermişimdir teşekkürler.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar Ömer Bey,
   Bakın bu güzel bir ayrıntı.Kuşunuza kızıştırıcı değil vitamin vermişsiniz.Kanatlardaki rahatsızlık umarım ciddi değildir.Fakat kuş ötmüyor ve kabarık duruyorsa bu acı çektiği anlamına gelir.Bakın ben özellikle hasta ve sakat kuşları çok severim.Birde onları iyi edebildiğimde sevincim ikiye katlanır.O kuşları mümkünse eşe atmam.Ötsün neşeli olsun o bana yeter.Sizede tavsiyem;başka bir erkek bulmanız olacaktır.Dişiniz ırk mi? hangi cins?
   Ona uygun bir erkek bulabilirseniz çok iyi olacaktır.
   Alacağınız zaman ise ötmesine ve hareketli olmasına dikkat ediniz.
   Saygılarımla,

 9. Selim KARAYİĞİT diyor ki:

  Sayın Mehmet Bey;
  Bu gün kanaryam ilk yumurtasını yaptı. Göstermiş olduğunuz yol haritasını ve önerilerinizi uygulayacağım. Yardımlarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. ALLAH sizden razı olsun. ALLAH’ a emanet olun.

 10. Cesur diyor ki:

  Ben teşekkür ederim.
  Habi bakalım hayırlısı olsun.Fakat yumurtalar boş çıkarsa sakın moralinizi bozmayın.Bırakın bir arada kalsın kuşlar.Birde yumurtaları almıyorsanız ilk yumurtanın tarihini not edin.13 veya en fazla 18 gün bekleyin.Çıkmazsa yumurtaları altından alın.
  Saygılar

 11. ömer diyor ki:

  öncelikle teşekkürler cesur bey . kuşum kanatlarından rahatsız ben onu almadım yolda buldum sahibi çıkmayınca sahiplendim tabi çok sevdim kantları bulduğumda hastalıklıydı malesef :( 3 yıldır bende bu kuş yeni dişi aldım ona sevinir diye :s

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar Ömer Bey,
   Kanaryalarınızı ayırın ve suluklarına haftada iki kere olmak üzere İnjikom-E 2 lt. suya 5cc. Catasol 2 lt. suya 10cc. 1 ay uygulayın.Bir gün kalan su ertesi gün mutlaka tazelenmeli.Bu ilaçlar eş öncesi kuşlarınızın içindeki parazitlerini atmalarını sağlar.Rahatlatır.
   Saygılarımla.

 12. Cem diyor ki:

  Merhaba, Malinua erkek ve dişi sahibiyim. Erkek 3 yaşında, dişi de ona yakın biraz belki büyük olabilir. dişi hiç anne olmamış. erkek de aynı şekilde. aynı zaman da da gloster kırığım var bir adet.
  Soruma gelecek olursam. dişi ile erkeği yaklaşık 1 aydır yanı kafeste tutuyorum ancak şu anada kadar hep kavga ettiler. erkek kuşum hiç ötmüyor. dişinin karnı şiş içinde tıpkı yumurta varmış gibi tam olarak tüylerini dökmemiş olsa da anlattıklarınıza göre hazır gibi. Çiftleşmenin olması için vitaminli su ve kızıştırıcı ayrıca karışık yem ile düzgün şekilde beslenmelerini sağlıyorum. yavruluk ve iplik takılı durumda ancak erkek hamle yaptığı zaman dişi sürekli gagası ve kanatları ile saldırıyor ve yaklaştırmıyor. açıkcası 1 ayı geçti bu durum ve ne yapacağımı bilmiyorum.
  erkek ile dişi yi şimdi sizce ayrı ayrı kafeslere alıp bir süre birbirlerinden uzak kızışmalarını mı bekelemeliyim yada yapabileceğim neler var. yardımcı olursanız çok memnu olur. saygılarımla.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar Cem Bey,
   Sorununuzda bir ayrıntı eksikliği dikkatimi çekti;sanırım erkek kuşunuz ötmüyor.Erkeğin kızışkın olması ve ötüşüyle dişiyi eşlenmeye ikna etmesi lazım.Erkek üstünlük kavgası yapar ama bu en fazla 3 gün sürer.O da en fazla.Normalde bu olay 1 gündür.Daha sonra dişi aynı olayı yapar.Bu da ortamı benimsediğini gösterir.
   Tavsiyem ;kuşlarınızı ayırın,fakat birbirlerini görsünler.Erkek ötmeye başladığında hemen atmayın.İyice kızışsın.Sonra dişi kuşunuzu erkeğin yanına atın.2 gün sonrada yuvalığınızı takın.Bu durumda ancak verim alabilirsiniz.Kuşlarınızı ayırdığınızda Yumurta verimi için ;eşe atmadan 1 ay önce ,haftada 2 kere olmak üzere (İnjikom-E 2 lt. suya 5cc. Catasol 2 lt. suya 10cc). içme sularına katın. Bir gün kalan ilaçlı suyu ertesi gün hemen alınıp taze su verin.
   Saygılarımla

 13. Ahmet diyor ki:

  ben bir dişi kanarya almıştım şubat ayında aldığım kişi nisan ayında çifte at dedi bende nisan ayına kadar yanyana farklı kafeslerde nisan ayına kadar beklettim kuşları nisan ayında çifte attım . Ama dişi kuş yuvayı örmedi ama erkeğin ötüşüne sürekli olarak karşılık veriyor ötüyor diye aynı kafese koydum çifte atalı 15 gün oldu kuşlar arasıra öpüşüyorlar erkek dişnin yanına geldiği zaman dişi erkeği kovalıyor. Bazende dişi erkeğin yanına gelip ağzını açıp birşeyler istiyor. Sizce dişi kuşum kızmışmıdır daha yuvayıda örmediler. Kuşlarımın böyle davranması yakında çiftleşmesine yakın olduğunu gösterirmi Yardımcı olursanız cok sevinirim teşşekkürler

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar Ahmet Bey;
   Tabiki yardımcı olmaya çalışırım.Öncelikle anlattıklarınız güzel gelişmeler.Erkek bağırarak ,dişiye döğru kafasını uzatarak ötüyorsa bu erkeğin istekli olduğunu gösterir.Dişi bu ötüşü duyunca ;yere cöküp,kafasını içe çeker ve kuyruğunu kaldırarak çiftleşmeye hazır olduğunu gösterir.
   Siz dişinizin altına bir bakın bakalım.Karnındaki tüyler açılmış mı? sanki yumurta var gibi şiş mi?
   Ama sakın kuşlarınızı ayırmayın.Hazır olmasa dahi artık birbirlerine alışmışlardır.Ayrılınca tüye girme olasılığı yüksek olur.
   Yuvalık takılı dursun.Yerlerini fazla değiştirmeyin.Rahatsız etmeyin.Gözlemleyin.Neticeyi bildirirseniz sevinirim.
   Saygılar,

 14. Ahmet diyor ki:

  dişi kuşun karnındaki tüylerin açılma olup olmadığını bakınca tam anlayamadım ama ilk aldığım zamana göre karnında şişlik var. Ama ben karnında yumurta olursa ne kadar şiş olacağını bilmiyorum. Dediğim gibi ilk aldığım zamana göre biraz şişlik var. Birde birbirlerine alışmışlarsa ayırmayın demişsiniz. Birbirde hazır değilse birbirlerine alıştıkları için yavru alabilirmiyim. Ben bunları çifte atalı 15 gün oldubunların çiftlli olmaları kaç gün sürer

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar ahmet Bey,
   Kuşlarınızı biraraya getireli 15 gün olmuş zaten.Kavga etmediklerini yazmıştınız.Bu olumlu bir olay.Karnındaki şişlik fazlalaşmışsa;bu da kuşun hazır olduğunu belirtir.Bence kuşlarınızdan verim alacaksınız.Sabırlı olun.
   Saygılar,

 15. Ahmet diyor ki:

  Erkek kuş kanatlarını açarak ötüyor dişinin üzerine doğru atlamaya çalışıyor. Dişi ise kanatlarını açıp kapatarak ötüyor ve erkeği kovalıyor yada erkekten kaçıyor. Böyle davranmaya başladılar.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar Ahmet Bey;
   Kuşlarınızı eşe atınca bunların zaten olması gerekiyor.Bu olay 3 gün sürerse ayırın.En fazla 3 gün.Bu dişinin hazır olmadığını gösterir.
   Saygılar

 16. Sinan KILINÇ diyor ki:

  Merhaba Cesur Bey,
  Benim 32 günlük yavru kanaryam var yem kıramıyor, ben her gün 4-5 kere elle besliyorum.Baba bakmıyor bakmadığı gibi çok kızgın olduğu için binmeye çalışıyor ve dövüyor.Anne 26 gün baktı sonra yumurtaya yattı.Şu an kuş ayrı kafeste babası ayrı kafeste yan yana duruyorlar.Kanarya yemini ucu açılacak kadar ezip veriyorum ama halen kıramıyor.Acaba daha çabuk kırmayı öğrenebilmesi için ne yapabilirim?

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar Sinan Bey;
   Babanın bakmaması büyük talihsizlik.Mama yapın bol bol.Yem yemeyi öğrenene kadar.Bebe bisküvilerini kafesin yabanına,yemliğe elinizle kırıklayın bolca.
   Saygılar;

 17. ferdi yuksel diyor ki:

  Merhabalar ben de bir kanaryaseverim.Dün erkek malinua öten kanaryama beyaz kırmızı göz abino dişisi aldım eve gelir gelmez yan yana attım fakat dişiden ne bir yuvaya girmek ne de tüyü yuvayı hazırlamak görebildim.Erkek kanaryamda çok nadir öterk kuşa saldırıyor fakat dişi kuş kaçıyor.Birlikte yem yiyorlar.Dişi kuşu aldığım yer bana hazır olduğunu söyledi fakat endişelyim.Kızıştırıcı da veriyorum çok iyi bakım yapıyorum.Ne yapmam gerkli cevaplarsaız sevinirim saygılar.

  • cesur diyor ki:

   Merhabalar;
   Kanaryalar hemen çiftleşmeyebilir.Biraz Zaman tanımak lazım.Erkek kanaryanız kızgınsa dişiyi dövmeye çalışacaktır.Dişi kızgınsa daha sonra o da erkeği dövecek .Sonrasında da çiftleşecekler.
   Saygılar

 18. Ferdi yuksel diyor ki:

  cevabınız ıcın cok sag olun bıraz once beyaz dısıyı kahverengı sarı bır dısıyle degıstırdım aldıgım yerden cunku beyaz dısı devamlı uyukluyordu bu dısıyle de geldıgınden berı kavga edıyolar bakalım sonuc ne olacak ıyı aksamlar.Ins nasıp olur.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar,
   Ferdi bey.Kanarya konusunda hassas olmakta fayda var.Benim tavsiyem;kuşunuza çok fazla eş göstermeyin.Kuşcular tabiki satmak ister.Siz ısrarla erkeğinizin çok hazır olduğunu ve ona göre hazır bir dişi istediğinizi söyleyin.Dişinin altına bakın.Tüyler açılmışsa hazır demektir.
   Saygılar

 19. ferdi yuksel diyor ki:

  Tekrardan merhabalar işten vazgeçeceğim vazgeçmeden önce tekrar size danışmakta fayda var diye düşünüyorum.Son şansımı deniycem.

  Erkek kanaryamın yanına kahverengi dişiyi dün attım fakat erkeğin dişiye hiç ilgisi yok onu yok sayıyor ilk attığımda erkek ona saldırdı tepindiler dişi onu kuyruğundan tutup salladı.Şimdi bugün ise sessiz sakin ve birbirine karşı aşırı ilgisizler.Hiç çiftleşeceklermiş gibi gözükmüyor.Ben yuvalığı taktım çalısını taktım.Kızdırıcılarını kumunu her şeyini verdim.Acaba ben mi acele ediyorum yoksa kuşlarda mı bir sorun var birbirine karşı neden bu kadar ilgisiz duruyorlar tekrar cevaplarsanız çok sevinirim saygılar çok sağolun.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar Ferdi bey:
   Evet siz biraz acaleci olabilirsiniz.Tabi bunu kuşlarınızı görmeden diyorum.Kuşlarınızı görme şansımız olsaydı net bir şey söylerdim.Şu an her söylediğimiz ya böyleyse kıvamındadır.
   Sakın kanaryacılığı bırakmayın.Tabi bu işi sadece ticaret olarak düşünüyorsanız durum farklı.Gerçekten kanaryaseverseniz size önerim zaman.
   Şu mevsimde alacağınız dişilerden verim almanız çok zor.Çok iyi anlamanız lazım.
   Bekleyin.Eğer verim alamazsanız ben size kendi eş kuşlarımdan vereyim.Pes etmek yok.:)

 20. ferdi yuksel diyor ki:

  Hayır Cesur abi benim amacım ticaret değil ve doğacak yavruları kimseye vermeyip kendim bakacağım.Kanarya benim hobim.Bırakmak derken çiftleşmek işinden demek istedim yoksa erkek kanaryamı bırakmayacağım.Aldığım dişi kanaryadan pek verim alacağımı düşünmediğimden yazdım.Eğer verebileceğiniz eş kuşlarınız varsa tabiki sevinirim.Çünkü siz bu işi anlayan birisiniz. Ben okmeydanında oturuyorum.nerede buluşabiliriz malum öğrenci olduğumdan kendime ait arabam yok kuş getirmek sıkıntılı benim için .Kanaryanıza ne kadar istiyorsunuz.Saygılar sevgiler.

  • Cesur diyor ki:

   O zaman anlaştık.Ben senin kanaryalardan soğuduğunu zannettim.Okmeydanı bana çok uzak:)
   Ben uşak ilinde oturuyorum.Hangi şartlar altında olursa olsun kuşların paketlenip gönderilmesine karşı bir insanım.Bunu yapanlar varsada buradan kınıyorum.Milyar verseler paketlemem.Tüm hayvanlar için geçerli.
   Yolun butaraflara düşerse ve eş mevsimi olmazsa sana mutlaka kendi damızlıklarımdan ayarlarım.Amacım düzgün kişilerin bu işi zevk alarak yapmaları.
   Zaten siteme hep kuşların sağlıkları ile ilgili bilgiler ekliyorum.
   Saygılar

 21. ferdi yuksel diyor ki:

  Abi çok sağol mutlaka oraya işim düşerse uğrarım.Son kez bir soru sorayım içim rahatlasın.Dişiyl erkek şu an yan yanalar ve öpüşüolar yem yiyolar.Çiftleşme umudum hala varmı saygılar benden.Grş dileğiyle.Kendinize iyi bakın.

  • Cesur diyor ki:

   Tabiki var.Unutma çiftleşme her halükarda olur.Kuş sağlıklı olmadığında sadece olmaz.Öpüşmeleri iyi ,olumlu bir hareket.
   Tavsiyem bir arada dursunlar.Yuvalık tak,kıl koy ve acele etme.İşin rast gitsin
   Saygılar,

 22. Ahmet diyor ki:

  merhabalar sayın abim bi sorum olacak malinua çiftim var dişi tüleğe girmişti bundan 40 gün önce filan ama son 3-4 gün önce gözlemledime göre tamamen tüyleri çıkmış ve artık tüy dökmüyordu ve 3-4 gün önce eşe atım ama sürekli birbirleriyle kavga ediyolar özellikle dişi sürekli erkekle kavga ediyor tekrar ayırmak istemiyorum çünkü 40 gün önce sürekli ayırıp atığımdan strese girip tüleğe girmişti aynı olayı yaşamak istemiyorum artık ayırıp tekrar tüleğe sokmak istemiyorum sizce ne yapmam lazım o dişiden yavru almayı çok istiyorum onlara çok masrafım oldu sırf güzel yavrular alıp onlarla bir ömür beraber olabilmek için için işin ticaretinde değilim

  2.sorum ise hediye olan bakiri çiftimin 3 yavrusu oldu biri öldü malesef annesi bakamamış küçük kalmış şimdi bu ölümü anne ve babanın tecrübesizliğine bağlıyorum daha 1 yaşındalar ve ilk yavrular sizce doğrumuyum bu gibi sıkıntılar ikinci ağızda düzelirmi şimdi ilk yavru 15 günlük ve 2.yuvayı taktım dünden belli inceliyolar 2. ağızı oraya yapar değilmi 2 sorumu merakla bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim ama önemli olay malinua çiftini ben aldım diğeri hediye hediye kuşlardan yavru alıp ayrıca amcamda kanarya besler o kendi kuşlarından 2 ağızda 10 yavru alınca zoruma gidiyor ben neden alamıyorum illa10 olması lazım değil ben sadece yavru bekliyorum 3 olsun 4 olsun sağlıklı olsun yavru versinlersadece onu istiyorum

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar güzel kardeşim.
   Önce birinci sorunundan başlayalım.Molinua oldukca hassas ve narin yapılı bir kuştur.Sana şunu söylersem yalan olmaz.Bazı arkadaşlarımız Molinuadan hiç yavru alamadan sezonu kapatıyor.
   Şuana kadar eşe girmeleri gerekiyordu.Tüye zamansız girmiş.Erkek kanaryan bağırarak ötmüyorsa ,dişin hazır olsa bile eşlenme olmaz.Tüyden hemen çıkan kuşlar en az 15 günde kendini toparlar.Bence vakit tanımalıydın.
   Bencede artık kuşlarını ayırma.Erkek kızışınca ötmedende çiftleşme olabilir.Ama bu esnada dişi erken kızışırsa erkeği kovalar ve rahatsız eder.
   Bir dene bakalım.Ayırma.Yuva takılı dursun.Bol yumurta maması ve yeşillikle kuşları güçlendir.

   İkinci soruna gelelim.Yavruluktan çıkan ve ilk batım yavru veren kuşlarda tecrübesizlik olabiliyor.Hatta yumurtlama esnasında ölümler bile olabiliyor.Yumurtaları almadığın için son yavru diğerlerinden 3 gün daha küçük olduğu için beslenememiştir ve ölmüştür.Sağlık olsun.Bu yavruların iyi gelişmesi için yinr hazır mama veya yumurta mamasıyla yeşillik vermeyi unutma.
   İkinci yuvalığı ;yavrular tüneğe çıktıktan sonra takmalısın.
   İkinci batımda işin biraz daha zor olacak.Yumurtlamadan önce kuşunu iyi beslemeli ve calsium takviyesini iyi yapmalısın.
   Saygılar

 23. Ahmet diyor ki:

  abicim merhabalar daha öncede yazmıştım bakiri çiftim çifleşti ve mecburen 2.yuvalık astım ama 1.ağız 2 yavrusu yuvadan çıkmadı şimdi dişi 2 yuvalığı düzüyo oraya yatıyo yavruları beslemiyo ne yapmama gerekir 1.yavru artık iyice büyüdü sayılır ama yuvadan çıkmadı on geçelim 2.yavru daha küçük kalmış anneside 1yuvalıkla ilgilendiğenden beslemiyo ve kursakları boş ne yapmam gerekir senden baska anlatacağım biri yok

  bide malinua çiftim vardı tüleğe filan girdi demiştim artık busene alman zor demiştim ve onu verdim harz erkek ve dişi aldım kızgın tülekte olmayan harz hakkında bilgi alabilirmiyim tutulan ve sevilen bi cinsmidir çok kısık ötüyor ama güzel kulağa hoş geliyor.?

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar güzel kardeşim
   Bakirilerde ki yavru çıkma zamanı senin elindeydi.Yumurtalar arasında fark olmaması için alıp aynı zamanda son yumurtadan sonra koysaydın bu sorun olmayacaktı.Ha şimdi ne yapmalı?
   Dişi yeni yuva örme işini bitirdiyse artık yavruya bakmaz.Baba bakacak.O da bakmazsa sen bakacaksın.
   Kulak damlası pompaları vardır.Onlardan edinebilirsen ;bebe bisküvilerinden bir tanesini hemen nemlenecek şekilde ez,lapa yap ve ağzına damlat.3 saat ara ile iki üç damla yeter.
   Olmadı yumurta maması yap,cımbız yardımıyla vermeye çalış.
   Harz güzel bir ırktır BAKINIZ http://www.kanaryaturkiye.com/kanarya-dunyasi-kanarya-kuslari-hakkinda-genel-yazilar-resimler-videolar/kanarya-cesitleri-ve-irklari.html
   SAYGILAR

 24. ahmet sami diyor ki:

  merhablar cesur kardeş ben sahte yumurta koyup aynı zamanda çıkması nasıl olur bilmiyom bu konuyu ayrıntılı bir şekilde yazarsanız çok memnun olurum hiç anlamadım iş ayrıca sahte yumurtayı nerdn bulacam..?

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Sahte yumurta Petshoplarda satılır.Kuşunuz yumurtaları sabah atar.Takip edin.İlk yumurtayı attığında,yumurtasını alın ve oda içerisinde bir pamuk veya keçe üzerinde muhafaza edin.Yerine de sahte bir tana yumurta koyun.Bu işlemi iki ve üçüncü yumurtalarda da yapın.Son yumurtaya sıra geldiğinde kendi yumurtalarını koyun ve sahteleri alın.Böylece 4 yumurtada aynı gün çıkacaktır.
   Saygılar

 25. ahmet diyor ki:

  4 yumurta yapacağı ne malum hadi 3 veya 5 yaptı ozaman ne yapacam ayrıca yumurtalar çok narin oluyo hemn kırılıyo sizce alırkene kırılır veya anne rahatsızolup yumurtayı kırmazmı ayrıca yumurtaları aldığım zaman bozulma riski yüksek değilmi?

  • Cesur diyor ki:

   Sevgili kardeşim
   Endişelerini ve merak ettiklerini cevaplamaktan sıkılmam elbet.Ama sorularında biraz da mantık yürütmeni tavsiye ederim.
   Tabiki tek yumurtada yapabilir.İkinci gün bakacaksın yumurta yoksa yumurtasını koyacaksın.Bu diğer yumurtalar için de geçerli.Ne zaman yumurtayı kesti o zaman kendi yumurtalarını koyacaksın.
   Dediğin gibi yumurtalar narin.Artık o da senin becerine kalmış.İstersen hiç elleme olduğu gibi kalsın.Son çıkan yavrun biraz ezilme riski var.O da şansına artık.
   Saygılar

 26. Ahmet diyor ki:

  abi sormak istediğim bir soru var şimdi benim bakiri çiftim 2.ağıza yatıyo ama 1. ağızdan yavruları var aynı kafesteler daha yem ymeyi filan bilmiyo babası besliyo şimdi ben yumurta filan versem dişi sürekli onları yemek için kalkmak istiyecek vermese baba yavruları zor besliyecek hatta besliyemeyecek ne yapmam lazım acil cvp abicim bide yumurtaları almıstım aynı günde çıksın diye 3. yumurtayı yapınca onuda aldım ve 2 yumurtatı geceden koydum yarına 4. yumurtayı yaparsa hepsi aynı çıkacak ama 5. yumurtayı yaparsa 5.yumurta 4 yumurtadan 1 gün sonra çıkacak 1çgün farkın önemi varmı genelde 3.yumurtanın akşamı koyuyolar bnde öyle yaptım bide yumurtalar bozulmusmudur aldığımdan ilk defa aldım korkuyorum herhangi zarar vermedim yem dolu kapa ağzı kapalı şekilde dik olarak koymustum sivri tarafı yukarıda

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bakirilerde yuvalığı biraz erken takmış olabilirsiniz.Fakat baba besliyorsa bu çokta büyük bir sorun değil.Yumurta maması mutlaka koyun.Dişinin yem yemek için kalkması normaldir.Bu kalkmalar yumurtalara zarar vermez.Normal bakıma aynen devam edin.
   Diğer konu ile ilgili olay nadir olan 5.yumurta senin şansına kalmış.Fakat bir gün yavrularda çok önemli değildir.Birinci yumurta ve 4.yumurta arasındaki zaman farkı yavrunun ölmesine neden olur.Doğru olanı yapmışsın.
   Saygılar

 27. Mert diyor ki:

  Merhabalar, geçen senenin yavrusu dişi mozaik kanaryama yaklaşık 6 aydır bakıyorum. Geçen hafta ise malinua erkek kanarya aldım. Malinua kanarya dişiden biraz küçük gibi duruyor ama satıcı geçen senenin yavrusu dedi. kafese attığımda bir iki gün kavga ettiler…Bu aralar sakin duruyorlar. Ancak, dişi mozaik kanarya arada malinuayı gagalıyor, onun yem yemesini adeta istemiyor….Birde iki haftadır erkek malinua daha doğru dürüst hiç ötmedi. arada kesik kesik ötme sesi çıkardığı oluyor… Bu durum normal midir? Kafese yuva takmadan önce dişi mozaik kafesin altındaki kağıtları koparıp ağzında çevirip duruyorken, yuva taktıktan sonra bunu yapmaz oldu, yuvayla ilgilenmiyor ve örmüyor…Bu iki kuşun çiftleşmesi için ne yapmam gerekiyor? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler…

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Öncelikle aldığınız dişi kuşun geçen senenin son yavrusu olma ihtimali var.Bu kanıya nereden vardım?Kağıdı ağzına alması ve yuvalıkla ilgilenmemesi söyleminizden.Bu gelişmekte olan yavrularda antrenman çalışmasıdır.Kızışma yok anlamındadır.
   Erkek kuşunuz ötmüyorsa bundada aynı şekilde yavruluk belirtileri var demektir.
   Tavsiyem aldığınız kişilerle irtibata geçip net bilgi edinmenizdir.Zira iki yavru ne yapacaklarını bilmezler:)
   Bence bir arada durmalarında bir sakınca yok.Yem kıskanma doğal bir olaydır.Endişe etmeyiniz.
   Fakat bu yem yidirmeme uzun soluklu olur kuşunuz halsiz düşer gibi olursa ayırınız.
   Saygılar

 28. Ahmet diyor ki:

  Merhabalar kardeşim benim malinuam vardı dişi tüleğe girmişti bu sene yavru alman zor demiştin bende onları vermiştim harz almıştım bugün baktımki dişi baya tüylerini dökmüş kafes dibine kanatları filan seyrelmiş sanırsam tüleğe girmiş ama çok kızgın altını üflüyorum yumurta var gibi şişkin yani baya kızgın ama mecburen ayırmak zorunda kaldım erkeğide tüleğe sokmasın diye sizce ne yapmalıyım kuşlarımı çok seviyom ikiside 1 yasında genç güzel kuşlar yavru almakta çok istiyorum bi fikir verebilirmisin üstadım ne yapmalıyım

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar.
   Kuşlar artık bu mevsim tüye gireceklerdir.Senden önceki sahibi yavru almış mı?
   Tüye giren kuşlar ayrılarak dinlendirilmeli ve özenli beslenmeli.

 29. Emre diyor ki:

  Bakiri yavru alabilirmiyim? Agustos ayinda

 30. rizeli diyor ki:

  arkadasım ben dısı kanarya erkegı vuruyor neden ayrı duy dokuyordular aldım cıft dıye bunlar neden kavga yapıyor kardes bır bılgn varsa bana bır yardımcı olursan sevınırım daha yenı cıflestırme olayına gırdım yardımcı olursanız sevınırım
  nom bu msj atarsanız sevınırım

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Kanaryaların çifleşme mevsimi artık son buluyor.Hayvanlar tüye girecek ve yeni yıla kendini hazırlayacak.Siz kuşları ne zaman aldınız.Ne zamandır birlikteler.
   Tavsiyem ayırın ve kuşlarınız rahatça tüye girsinler ve kendilerini toplasınlar.Aksi taktirde zamansız tüye girer ve sonraki sezonda da yavru alamazsınız.
   Saygılar

 31. zeydin diyor ki:

  ben kanarya bakmaya 2aydır başladım bu günde yumurtladı neyapmam gerekir

  • Cesur diyor ki:

   Selam
   Bence zamansız yumurtlamış.Eşlenme oldumu.Sizin yapacağınız mama hazırlamak ve kuşunuzun sağlıklı olmasını sağlamak.Sitemde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 32. Çağrı diyor ki:

  bir sorum olacaktı:
  bir erkek kanaryam vardı bizi rahat bırakmıyordu günün en az 20 saati ötüyordu, dediler bu dişiye gelmiş yanına bir dişi al. yanına bir dişi aldım ve aynı kafase koydum. evimiz sıcak bir ortam. ama aynı kafeste kavga ediyorlar ? kafeste yuva herşey mevcut. sizce kanaryalar çiftleşir mi ? ne yapmam lazım ? yardımcı olursanız sevinirim

 33. çağrı diyor ki:

  bir sorum olacaktı:
  bir erkek kanaryam vardı bizi rahat bırakmıyordu günün en az 20 saati ötüyordu, dediler bu dişiye gelmiş yanına bir dişi al. yanına bir dişi aldım ve aynı kafase koydum. evimiz sıcak bir ortam. ama aynı kafeste kavga ediyorlar ? kafeste yuva herşey mevcut. sizce kanaryalar çiftleşir mi ? ne yapmam lazım ? yardımcı olursanız sevinirim

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar,
   Öncelikle geç cevap verdiğim için özür.Kanaryanız çiftleşir.Zaten bu olay doğa kanunudur.Zamana ihtiyaç var.
   Saygılar.

 34. yunus diyor ki:

  ıyı aksamlar 7 adet kanaryam var 4 dısı 3 erkek sadece bı erkek 2 dısı eslesdrcem kuslardan verm ala bılırmıyım bıde yeternce yerm olmadıgı ıcın 2 dısı bır arada bır bırlerını kovalıyor napmam gerekıyor

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Anladığım kadarıyla bir erkeği iki dişiye çalıştıracaksınız.Olabilir.Çok dikkatli olmalısınız.Bu Prof işidir.
   Saygılar

 35. İBRAHİM diyor ki:

  kardeş benım dişi çifleşmeye hazır ama erkege ne olduysa 1 hafta yanına attım tık yok erkek dişinin ağzına kusuyordu önceleri çok sık ötüyordu erkek ama şimdi nedense o kadar ötmiyo ben erkeği hızlı bi şekilde nasıl kızıştırabilirim yada ne yapmalıyım şimdi ayırdım kafesleri yan yana kalsınlarmı..şimdiden allah razı olsun

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar.
   Kuşları eşe attıktan sonra çok kavga etmedilerse ayırmak mantıksız.Kuşa eziyet olur.Bence ayırmayın.
   Kuşunuzun ötmemesi normal eşe girdiyse tabi.
   Kuşun bakımına iyi dikkat etmelisiniz.Nijer tohumu kuşu kızıştırır.Fazlasıda zarar verebilir.Karışık yemlerde her tohum bulunmaz.Kendiniz bir karışım yapmalısınız.Mama ve haşlanmış yumurta da verin.
   Saygılar

 36. bayram diyor ki:

  benim bir tek mozaik kanaryam vardı kızdı bende dişigetirdim dişi hazırdı yanınaattımkavga falan yok bir birleriyle yemlkeşiyor ama erkek basmak isteyince dişi kaçıyor veya bazende dişi erkek basmak isteyince kuvalıyor

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Erkek ve dişi tam kızmamış olabilir.Oyunla karışık birbirlerini tanıma veya kur yapmada olabilir.Sabırlı olmanızı ve gözlemlemeye devam etmenizi öneririm.
   Saygılar

 37. rifat snmz diyor ki:

  s.a 1 erkek bir dişi malta kanaryam var dişi gazeteyi parçalayıp yemlikere dolduruyordu sonra ben yanına ayrı bir kafeste kanarya getirdim bunlar 1 gün birbirlerini gördüler sonra çifte attım şuan güzel hoş bir anlaşma sesi var arlarında ama çok hareketliler kendilerini tellere atıyorlar diğeri nereye gittiyse oda onun yanına gidiyor kavga ettiklerini görmedim ben kafese yaklaşınca dişi ağzını açıp bana bakıo ben gittikten sonra geri kapatıp aynı hareketlere devam yuvalığı astım çalıları koydum fakat dişi çalıları yuvaya değil yere yapıyor şunu sizce çiftleşirlermi? yada kaç güne çiftleşirler ? bide ben erkek kanaryayı dişini kafesine attım dişinin kafesi buyuk diye bir sorun olurmu?

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Çalı kısmını anlamadım.
   Eşleşme olasılıkları yüksek.Fakat birdahaki sefere dişiyi erkeğin yanına atarsan iyi olur.
   Saygılar

 38. HAKAN diyor ki:

  hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. bende bir kanarya sever olarak ilgiyle sitenizi ziyaret edip bilgiler edinmeye çalışıyorum. size soru olarak şöyle bir şey sormak istiyorum. ben mozaik türü kanarya besliyorum fakat yaklaşık 2 yıldır hiç yavru alamdım yumurta alıyorum lakin boş çıkıyor. sizin hem ötüşü hem üremesiyle alakalı önereceğiniz veya tavsiye edeceğiniz kanarya türü hangisidir.
  teşekkürler..

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Mozaik oldukca güzel bir ırktır.Yumurtlama başlamadan birkaç gün önce boyasını iyi vermeniz gerekecektir.
   Eğer bu kuşlardan verim alamadıysanız size Bakiri beslemenizi öneririm.
   Saygılar

 39. blent diyor ki:

  merhabalar, kanaryalarım ilk gün bir kaç defa çifleşme sonrası başlarını geriye yatırarak ses çıkardılar. ama bir kaç gündür erkek çifleşmek için dişinin üstüne çıkıyor ancak daha sonra ses çıkarma olmuyor. dişi yuvasını ördü. şimdilerde dişi erkeğe saldırıyor devamlı kovalıyor. acaba çifleşme başarılı olmadı mı? dişi erkeği neden kovalamaya başladı? aydınlatabilirseniz sevinirim.

 40. vezir diyor ki:

  bendeki erkek kafesler ayrıyken ötüyor dişinin yanına koyuyorum ses yok yanlız gazeteleri koparıyor ağzında gezdiriyor sanki yuva yapma hareketleri var dişi tam aksine erkeği rahat bırakmıyor perişan etti bu mormalmi dişinin altı şişik

 41. can ünal diyor ki:

  merhabalar cesur abi benim tepeli erkek kanarya ve dişi malinua kanaryam var 7-8 aylık ikisi’de aldıgım yer bu şekilde söyledi. Kanaryalarımı ne zaman çiftleştirmem lazım. Cesur abi dogru eş seçimi doğrumu benim.Şimdi ayrı ayrı kafestelerde kalıyor bazen ikisini aynı kafese katıyorum erkek bırakmıyor hep dövüyor. Cesur abi dişi kanaryam çok uyuyor çok uykuda görüyorum bunun sebebini bilmiyorum beni üzüyor erkek kanaryam yeni yeni farklı ve kısa ötüşler yapıyor bu şekilde iyimi daha zamanı varmı lütfen Cesur abi maruz gör beni ben kanaryalarımı çok seviyorum bana yardımcı ol CESUR ABİ SAYGILAR TEŞEKKÜR EDERİM

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Sevgili kardeşim Malinuada tepeli erkek olmaz.Dişin malinua ise eşe attığın kuşlardan kırma yanı malta yavru alacaksın demektir.Dişi çok uyuyorsa eşe atma.Hasta olma olasılığı yüksek.Dişi hareketli olmalı ve yemliğe kıl tüy taşıyor olmalı.Altıda şişkin olmalı.
   Saygılar

 42. Murat ÇELEBİ diyor ki:

  Merhebalar Cesur bey. Bir çift timbrado ötüm kanaryam var. İkiside 2012 yavrusu. İlk öce ikisini ayrı kafeslerde birbirlerini görmeden 2 ay gibi bir süre besledim. Işık olayını her gün 10 dakika artırarak gitdim. Yemlerine gelince ev yapımı mama, nijer,haftada iki kez keçi boynuzu suyu ve E vitamini verdim. Erkegin uzun dik ötüşünden artık sabahları uyuyamaz hale gelince ev ahalisi aradaki bölmeyi kaldırdım. 2 hafta boyunca erkek ötünce dişi bisaga bi sola gitmeye erkegi aramaya başlayınca dişinin kafesine yuva ve kıl koydum. Dişi kıllarla oynamaya başlayınca erkegi yanına atdım. İlk 5 -10 dakika kovalamaca oldu sonra birbirlerine agızlarıyla yem verdiler. Sesler biraz daha yavru sesi gibi çıkmaya başladı. 2 gün erkek devamlı kıllarla gazete parçalarıyla oynuyor, dişi de onu taklit edip yuvaya kıl götürüp atıyor tekrar çıkarıyor. Dogru yoldamıyız. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.Saygılarımla.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar.
   Site bakımı nedeniyle yazamadım.Mükemmel yoldayız.Hatta bakım anlattığınıza göre mükemmel.Zamanlamada çok iyi.Yavru aldığınızda bana haber veriniz.
   Saygılar

 43. Murat ÇELEBİ diyor ki:

  Merhaba Cesur bey. Bende bir çift ötüm kanaryası Timbrado var. 2 ay gibi bir süre ayrı kafeslerde birbirlerini görmeden bakıma alındılar. Yem olarak nijer, ev yapımı mama, çimlendirilmiş tohum, ve sularına E vitamini bazen de keçi bonuzu suyu verdim. 2 haftadır aradaki bölmeyi kaldırdım alışsınlar diye. Erkegin dik ötüşünden ev ahalisi artık uyuyamaz hale gelmişti. Dişinin buludugu kafese yuvalık ve kılları koydum. Her ikisinin de tırnaklarını gagalarının fazlalıklarını aldım. Dişi yuvalıgı koydugum gün yuvayı ördü. Erkek öttügü zaman yerinde durmuyor, sanki erkegin yanına gidecek. 2 gün önce dişinin bulundugu kafese erkegi bıraktım. Birbirlerine yem vermeler, yuvaya kıl taşımalar, ve ayrıca en önemlisi hep dişi yuvadayken erkek çiftleşiyordu. Herşey yolunda giderken dün akşam kavga etmeye, erkek kafasını saga sola sallıyarak ötüp dişi kovalıyor. Bazen de tüylerini yoluyordu. Böyle olunca dayanamamıyorum. Ama yinede ayırmadım. Dogrumu yaptım bilmiyorum.Tavsileriniz için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

 44. Niyazi güler diyor ki:

  İyi günler kanaryalarım aynı kafesde yuvaya dişi ve ilgi gösterdigi dişinin yuvayla ilgilendigini ama erkek yaklaştıgında dişinin farktlı şekilde cevap veriyor ama ikisininde kızıştıgını hisediyorum. Bu şekilde ayırıp 15 gün ayrı kafeste tutupmamın bir faydası olurmu yoksa yanlışmı yapıyorum şimdiden ilginize teşekürler sagolun

 45. halil diyor ki:

  merhabalar mehmet bey bısı sorcaktımda

 46. halil diyor ki:

  benım bır dısı glosterım war esı yokken yumutladı ılk yumurtada yanına attım dısının hemen erkegı yemlıgıne yumutlamıstı o yumurtayı aldım zaten bos ama yuva orsun dıye yuvalıgına koydum ertesı gunku yumurtayıda yuvalıga koydum o gun aksam yumurtaları aldım yuvalıktan baktım 2.sıde bos bı daha koymdım yuvalıga yumurtaları ertesı gun yumurtlamadı yumurtlamaması normalmıdır 5.gun oldu daha yuva ormedı kus ne yapmam gerekıyor tesekkurler

 47. mustafa söylemez diyor ki:

  slm abi kanaryam bugün 3 yumurtayı dogurdu üstüne yatıyor ama erkek rahat bırakmıyor onları ayırım mı yoksa kalsın mı bir sorun oluşturmaz mı ? cevap yazarsanız çok sevinirim

 48. mustafa söylemez diyor ki:

  slm abi kanaryam bugün 3. yumurtayı dogurdu üstüne yatıyor ama erkek rahat bırakmıyor onları ayırım mı yoksa kalsın mı bir sorun oluşturmaz mı ? cevap yazarsanız çok sevinirim

 49. abdurrahman diyor ki:

  selamlar. benim 1 adet malta erkeğim ve 1 adet izabel dişim var. dişiyi yeni aldım. ikisi de ayrı kafeslerdeyken gayet güzel ötüşüyorlar. (dişi de ötüyor. dişiler ötmez diyorlar ama). aynı kafese koyunca da sadece gagalarını birleştirip duruyorlar (öpüşüyor gibiler..). vitamin koyuyorum suluğa. temizliklerini ve yemlerini sularını düzenli olarak değiştiriyorum. mutlu olduklarını biliyorum ama neden çiftleşmediklerini anlamadım. erkek ayrı kafesteyken çok hevesli, dişi ondan daha da hevesli görünüyor. ama yan yanayken bişey olmadı. yavruluk taktım kıl da taktım. biraz da pamuk koydum yavruluğa. bakalım inşallah güzel güzel yavrular almak istiyorum :) sormak istediğim özel bir sorum yok ama sizin bana bir tavsiyeniz olursa yazarsanır sevinirim. sitenizi takip etmeyi düşünüyorum.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Öncelikle yuvalığa kesinlikle pamuk koymuyoruz.
   Keçe ve kıl veya eski kıl çuvalların kesilmiş ip parçaları olabilir.Kuşlar birleşince kavgada edebilirler.İyi bir takip şart.Kavga beklenenden uzun sürerse ayırmanızı tavsiye ederim.
   Saygılar

 50. ahmet diyor ki:

  slm ben kanaryaları evimiz kaloriferli olduğu için eşe attım 15 gecti erkek sürekli çifleşmek istemesine ragmen dişiyle sürekli kavga ediyorlar dişi yanaşmıyor şuan kavaga etmiyorlar yanlız erkek kanaryanı kanat tüyünü koparmış bende kendilerine bir zarar verir diye şuan onları ayrıdım dişinin hazır olmasını beklemek için sizce doğrumu yaptım ayırmak konusunda lütfen acıklayıcı bi çevap verirseniz sevinirimm dişini kafesinde yuvalık duruyo örmesi için ibleriyle birlikte ayırma konusunda sizce ne yapmalıyım yoksa tekrar bir aradamı dursunlarr

 51. KORKUT diyor ki:

  Merabalar cesur bey ben 2 gün önce bi tane dişi kanarya aldım..erkegi alalım 2 ay oldu.
  erkek dişiye yem veriyor…erkek yuvalıga girip çıkıyor..dişi yuvalıga geliyorama tam girmiyor..erkek yüksek sesle öterek dişiyi kuvalıyor..öterken dişiye yaklaşıyor dişi kaçıyor oda kovalıyorr…dişi erkege göre çok az farkla küçük duruyor..sence olumlumu bu tür olaylar….

 52. seyitzeybek diyor ki:

  slm cesur abi ben manlua kanaryalarımı eşe atalı 1 hafta oldu şimdi 2 yumurtam var ama erkek dişiye bakmıyor dişi sürekli yumurtanın üzerinden kalkıp kendi yem yiyor bunun yumurtalara veya yavrular çıkarsa onlara zararı olurmu cvp bekliyorum bana zamanını ayırırsan çok sevinirim

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bu sezonu bu erkekle tamamla.Gelecek sezona yeni bir erkek bulmanı tavsiye ederim.Şu an dişinin kalkmasında bence bir sakınca yok.Eşlendilerse dişi tek başına bakacaktır.
   Saygılar

 53. Cumhur diyor ki:

  Merhaba,sizin anlattiklarinaza gore erkek kanaryam hazir durumda.surekli otuyor.disiyi diger kafeste gorunce tunegin uzerinde oterek saga sola gidiyor.diside erkek kanarya oterken kafeste saga sola gidiyor ufak ufak otuyor ama karnni. Alti sizin dediginiz gibi olmuyor.nijer vermemi tavsiye ettiler 1 haftadir veriyorum ama karninda degisiklik yok.disinin kafesine yuva kili ve yuva ipi koydum ancak 1 haftadan beri iplikgin sadece 1 adetini yuvanin icine tasimis yani yuva yapmamis.bu durumda ne yapmami onerirsiniz ? Simdiden tesekkur ederim

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Nijer vermeyi kesin bence.Normal sade yem veya karışık yem verin.Ara ara yumurta haşlayın verin daha sağlıklı olacaktır.
   Saygılar

 54. cumhur diyor ki:

  merhaba cesur bey , sizin anlattıklarınıza göre erkek kanaryam çiftleşmeye hazır.aynı kafes içerisinde aralarında bölme ile birbirlerini görerek duruyorlar.dişinin tarafına yuva koydum , yuva kılı , keçe ve çuval ipliklerinden koydum ancak dişi de hiç hareket yok.Bölmenin tarafına gelip kısa kısa ötüyor erkekeğ.erkek ise arası dişiye doğru şiddetli şekilde ötyor.dişinin karnıda sizin dediğinizi gibi değil henüz.Ne yapmamı tavsiye edersiniz.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar.
   Aradaki bölmeyi kaldırın artık.
   Saygılar

   • Cumhur diyor ki:

    Yeniden Merhaba cesur bey , daha once de yazdigim gibi 2 adet mozaik kanaryamadan erkek ciftlesmeye hazir surekli otuyor.ancak disi verdigim ipleri surekli yere atiyor.hatta kafesinde yuva kilida asili ben ekstradan yuva ipide koydum.ikiside ayni kafesteler ama aralarinda tel var.bazen aradaki telden gagalari ile opusuyorlar.bugun baktigimda disinin tarafina astigim yuva iplerinin bir kismi disinin tarafinda yerde , bir kismida erkegin tarafinda yerde duruyor.disinin karninda hafif sislik ve yaglanma var gibi ayni zamanda.suyuna elma sirkesi koyuyorum.ne dersiniz ne yapmam gerekiyor? Bekleyeyim mi yoksa aradaki bolmeyi kaldirarak iksini yanyana birakayim mi yoksa beklemek mi gerek hala.

 55. İrem Akdeniz diyor ki:

  selam bende kanaryalarımı eşleşmeleri için bir kafese koyduk sık sık kavga ediyolar eşleştiklerini nereden anlıcam dikkat etmek gereken şeyler nelerdir ?

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Öncelikle erkek kuşunuz yüksek sesle ötmesi lazım.Dişinin altına bakmalısınız.Yumurta varmış gibi şiş olmalıdır.Bunları yapamıyorsanız.Birlikte olan kuşlarınıza mutlaka bir yuvalık takın.Gerisini onlar halledecektir.Dişi ağzına birşeyler alıp yemliğe yada yuvalığa taşıyorsa eşlenme olmuş demektir.
   Saygılar

 56. selim diyor ki:

  cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  bende 2 dişi 2 erkek malinua var. 2011 yavruları. Erkekden daha önce yavru almıştım. Ancak şimdi dişimin birtanesinin altı iyice yağlandı, şişti, gazete yırtmaya başladı. Erkekde zaten ötüşünü arttırdı ve hareketlendi. Bunları bir araya koydum ancak diğer kuşlarımda yan yana duruyor ve hepsi birbirinin sesini duyuyor. Bu attığım çift kavga ediyor. Aceba diğer kuşların yanında olması etkilermi. kavga etmeleri en fazla kaç gün sürer.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Kuşların diğer kuşlarla birlikte olması çok iyi değil.Bence ayırıp deneyin.Netice alabilirsiniz.
   Saygılar

 57. aydın eker diyor ki:

  benim iki tane kanaryam var biri disi biri erkek.su an çiftlesme dönemi erkeğin cinsi kula cinsi diğeri sari yumurta sarısı rengi var cinsini bilmiyorum.erkek kus kafasını sallayarak ötüyor etrafında fır dönüyor.önce erkek kus dövüyordu simdi de disi olan disi olan kafasını bir noktaya sabitleyip erkeğin üzerine yürüyor.ama kafeste erkek kus üstte disi kafesin asağısında duruyor bir birlerini ağzını acıyorlar erkek kus çiftlesmek isteyince kacıyor bunlar nezaman düzelir ciflesme olurmu bu konuda yardımcı olursanız tesekkür ederim.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Kuşlarınız iki ayrı ırk.Bence kuşları ayırın.Tüylrini kabartarak kavga ediyorlarsa bu sıkıntı yaratır.Başka bir dişiyi atmanızı tavsiye ederim.
   Saygılar

 58. Kıvanc diyor ki:

  Cesur bey merhaba.benim 2 adet malinua m var ve 2 aydır ese atmaya calısıyorum.erkek kızgın,dişi de hareketlerinden hazır oldugunu sanıyorum.fakat aynı kafeste erkek ciftlesmeye calısıyo fakat dişi kavga eder gibi cevap vermesede erkege izin vermiyo.dişi yuvalıga yatıp erkek p u besliyo.ama yuva orulmus degil.erkek surekli agzında ip tasıyo.es olmus gîbiler fakat neden. Ciftlesme gerceklenyo.tesekkur ederim

  • Cesur diyor ki:

   merhabalar
   erkek dişiyi yatması için zorluyor olabilir.Bırakın bir arada dursunlar.Dişi gelişince yumurtlayacaktır
   Saygılar

 59. Kıvanc diyor ki:

  Bişey daha eklemek istedim.dişim yuvayı ormeden girirp yuvaya 1 2 saat hic kalkmasan yatıyo ve erkek de dişiyi besliyo.fakat bu durum 1,5 aydır bu sekilde devam etmekte.saygılar sunarım

 60. murat şahin diyor ki:

  mereba cesur bey bende 1 çift mozayık 1çift de manilyo var kuşları eşe atmadan önce karşılıklı kafesleri astım erkekler ötüyordu eşe attım kuşlarda hiç faliyet yok yuvayla hiç ilgilenmiyorlar ne yapmam lazım saygılar…

 61. murat şahin diyor ki:

  s.a. cesur bey bende 1 çift mozayık 1çift de manilyo var kuşları eşe atmadan önce karşılıklı kafesleri astım erkekler ötüyordu eşe attım kuşlarda hiç faliyet yok yuvayla hiç ilgilenmiyorlar ne yapmam lazım saygılar…

  • Cesur diyor ki:

   merhabalar
   erkeklerin ötmesi hazırım anlamı taşır.fakat dişi hazırmı ona bakmalısınız.altına bakın.kavga etmiyorlarsa bırakın bir arada kalsınlar.yuvalığıda takılı olusa iyi olur.
   saygılar

 62. İrem Akdeniz diyor ki:

  selam cesur abi bir çift kusumtan yumurta aldım sayenizde diğer çift kuşumda dişi yavruluğu keçe ile ördü sonrada içine yerdeki kağıtlardan yırtıp koydu yani yuvalığa tamamen ördü ama erkeğim dişiyi koymadan önce hastaydı iyileşti ötmeye başladı sonra dişiyi koydum acaba eşledilermi yada erkek hala hastamı eşlemedimi yoksa nasıl anlamam gerekiyo birde size her zamn ulaşabilme ihtimalim varmı yardım ederseiz teşekkür ederim irem akdeniz …

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bana herzaman ulaşabilirsiniz.Telefon numaramda var.Eşlenme olayını kuşu görmediğim için söyleyemem.Fakat 18 gün bekle yumurtalardan birşey çıkmazsa eşlenme olmamış demektir.
   Sevgiler

 63. Metehan diyor ki:

  Merhabalar. Bir çift kanaryam var, yaklaşık bir yıldır aynı kafeste yaşıyorlar. Erkek kuş çok nadiren ötüyor. Geçen yıl yuva taktığımda dişi 4 yumurta yaptı fakat hepsi boş çıktı, muhtemelen erkek kuş kızışmıyor. Dişi kanarya tekrar yuva yapma evresine girdi, yavru almam için ne yapmam lazım. Erkek kanaryalar için kızıştırıcı yemler varmı?

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Evet aynen dediğiniz gibi erkek gelişememiş.Yapmanız gereken erkeği kış döneminde veya yumurtlama evresi bittiğinde dişiden ayırmak.erkek gelişmesi lazım.
   Saygılar

 64. Cumhur diyor ki:

  Yeniden Merhaba cesur bey , daha once de bahsettigim gibi 2 adet mozaik kanaryam var.erkek ciftlesmeye hazir surekli otuyor.ancak disi verdigim ipleri surekli yere atiyor.hatta kafesinde yuva kilida asili ben ekstradan yuva ipide koydum.ikiside ayni kafesteler ama aralarinda tel var.bazen aradaki telden gagalari ile opusuyorlar.bugun baktigimda disinin tarafina astigim yuva iplerinin bir kismi disinin tarafinda yerde , bir kismida erkegin tarafinda yerde duruyor.disinin karninda hafif sislik ve yaglanma var gibi ayni zamanda.suyuna elma sirkesi koyuyorum.ne dersiniz ne yapmam gerekiyor? Bekleyeyim mi yoksa aradaki bolmeyi kaldirarak iksini yanyana birakayim mi yoksa beklemek mi gerek hala.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Elma sirkesi olayını bitirelim bölmeyi kaldıralım ve kuşlarımıza biraz flört etmeleri için zaman tanıyalım.
   Saygılar

   • Cumhur diyor ki:

    Tekrar Merhaba cesur bey,dediginiz gibi bolmeyi kaldirdim.ilk 1-2 gun kavga ettiler ama 2 gundur kavga kesildi ve opusmeye basladirlar.erkek kus kafesinicerisinde oterek disi kusu kovaliyor , sanirim ciftlesmek istiyor ancak disi surekli kaciyor bir sekilde.ne yapmami oneririsiniz

    • Cesur diyor ki:

     Merhabalar
     Bu güzel habar.Erkek kovalar bir müddet sonra dişi kovalar ve çiftleşme gerçekleşir.
     Saygılar

     • Cumhur diyor ki:

      Cesur bey merhaba , pazar sabahki ilk yumurtadan sonra pazartesi sabah ikinci yumurtayida gordum ancak bugun ucuncu yumurtayida gorurum diye bekledim ancak su saate kadar bisey yok yumurtalar hala 2 adet.bu normalmidir ? Daha yumurtlama gerceklesirmi ? Kac gunde bir yumurtlar kanaryalar ? Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim…

      • Cesur diyor ki:

       Merhabalar
       Bazen kanarya yumurtayı oluşturamaz bu vitamin veya kalsium eksikliğinden kaynaklanır.Bakım çok önemli.Bazende nedensiz birgün dinlendirir kendini.Malum yumurtlama esnasında kuşun da canı yanıyor.Kendini sıkar ve bir veya iki gün yumurtlamaz.Bazende ikide keser.Merak etmeyin.Yumurtladıkca alışır ve sonrakilerde daha verimli olur.
       Saygılar

       • Cumhur diyor ki:

        Cesur bey , tavsiyeleriniz sayesinde 2 adet, yumurtadan yavrular bu sabah cikti.mukemmel bir duygu bu.bu asamadan sonra sonra yapmamiz gereken nedir?okudugum kadariyla mama vermek gerekiyor.internetten buldugum kadariyla mama yapmaya calistim ancak sutu biraz fazla kacirdigim icin mamadan cok lapa olmus,bir sorun teskil etmez umarim.disarda satilan hazir mamalarimi tavsiye edersiniz veya evde yapilan mi? Tavsiyelerinizi sabirsizlikla bekliyorum.

        • Cesur diyor ki:

         Merhabalar
         Hadi gözünüz aydın.Ben Hazır mamalardan Quiko yu öneririm.Yavruların sağlıklı büyümesi açısından faydalıdır.
         Saygılar

         • Cumhur diyor ki:

          Cesur bey , yeniden selamlar. Yavrular 21 gunluk oldular.anne ve baba yeniden ciftlestiler.disi yuvayi da ordu ve yuvada yatiyor henuz yumurtlamadi ancak yavrular anne yuvada yatarken yavrularda tunekten gelip zaman zaman yuvada annenin yaninda yatiyor.baba yavrulari besliyor genelde.yavrulari ayirayim mi baba ile birlikte ? Yavrularin anneyi rahatsiz etmeleri sorun cikarir mi ?

          • Cumhur diyor ki:

           merhaba , yavrular 24 gunluk oldular ve gelisimleri gayet iyi.sorun su ki , disi ikinci yuvayi ordu, erkek ile ciftlesti anne baba ve yavrular ayni yuvadalar hic ayirmadim. ancak birinci ve ikinci yumurtayi yuva yerine kafesin tabanina yapti ve haliyle yumurtalar kirildi.bunun sebebi ne olabilr ?ne yapmam gerekir degerli goruslerinizi bekliyorum.

          • Cesur diyor ki:

           Merhaba
           Hemen yeni yuvalığı aynı kafese takmanız gerekir.Yavrulara baba bakacaktır.Annede yumurtlama işi bitince rahat rahat yatacaktır.Yavrular tüneğe çıkıncada ayırınız.
           Saygılar

          • Cesur diyor ki:

           Merhabalar
           Yavrular kendileri yem yediği zaman ayırın.Bu esnada yuvalık ve keçe mutlaka yeni olsun.Bitlenmeye dikkat.
           Saygılar

 65. Kıvanc diyor ki:

  Tekrar iyi aksamlar cesur bey.hala kusların flortu devam etmekte.ormedigi yuvada ara ara yatıyo ve erkek kusum ara ara dişiye dogru otup saldırıyo.dişinin altına da baktım.kaburga kısmı ten rengi ve arka taraf şiş ve sarı renk.hAtta dısardan bakınca bile popo kısmı acılmıs ve net gorunuyo.diger kafesteki erkek otunce ,bu kuslar birbirlerine kanatlarını acıp efelik taslıyolar.dişi kus azcık yaglımı ne ama cok da hareketli.surkli tunekten tunege zıplayıp duruyo.bu kuslar 2 aydır neden acaba ciflesmiyolargorseniz es olmus dersiniz.erkek surekli ip tasıyo yuvaya ama dişi aynı sekilde diil.ilginiz ve yardımınız îcin simdiden tesekkur ederim.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Birde yem olayında bir değişiklik yapalım.Sade yem verin mama vermeyin.
   Saygılar

   • Kıvanc diyor ki:

    Tesekkurler dediklerinizi uyguladım.beklemekteyim

   • Cumhur diyor ki:

    Merhaba cesur bey,dediginiz gibi bolmeyi kaldirdim.ilk 1-2 gun kavga ettiler ama 2 gundur kavga kesildi ve opusmeye basladirlar.erkek kus kafesinicerisinde oterek disi kusu kovaliyor , sanirim ciftlesmek istiyor ancak disi surekli kaciyor bir sekilde.ne yapmami oneririsiniz

 66. Fahri diyor ki:

  Merhaba
  Bende iki kardeş kanarya var erkek ile dışıyı aynı kafese attım 15 günü geçti erkek manili ötüyor dışıya yaklaşıyor ama dışı erkeği kovalıyor erkek örtmesinde hazır olduğu belli ama zannedersem dışı hazır değil ne yapmamı önerirsiniz bunlar geçen senenin yavruları .

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Öncelikle aynı batım iki kardeş kanarya eşlenmesi tavsiye edilmez.Kuşların hazır olduklarının anlaşılma aşamaları sitede belirtilmektedir.
   Saygılar

 67. Yiğit diyor ki:

  Öncelikle selamun aleyküm ben daha dün aldığım çift malta kuşlarım var erkeği ötüyor dişide ona karşılık veriyor arada kesik kesik ötüryor. Yuvalığı daha koymadım. Dişi kanarya erkeğin yanına gitmek istiyor ama erkek istemiyor erkek garip sesler çıkarıp dişiyi dövüyor kovalıyor ne yapmam lazım lütfen bilgi verin.. :(((

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Malta kuşlar genellikle sert hayvanlardır.Biraz sabredin.Yuvalık takın.Gelişmeleri takip edin.
   Saygılar

 68. Ayaz diyor ki:

  Herkeze merhaba aranıza yeni katıldım 1 çift malinua aldım yeni 2 sinide aynı kafeste tutuyorum dişi de erkek de yuvaya girip çıkıyorlar fakat bişey topladıkları yok ve çiftleştiklerini görmedim erkek yuvadaki keçeyi didikliyor gösterdikleri tepkiler bunlar çiftleşmeleri için benim yapmam gereken bişey varmı ?Bu arada erkek bide bişey yermiş gibi gagasını hareket ettirip ses çıkartıyor çıtır çıtır

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Erkeğin hareketleri yavaş yavaş geliştiğini gösteriyor.Gagasıyla ses çıkarması dişiye kurdur.Bir arada kalsınlar.Sabırlı olun.
   Saygılar

 69. aydın eker diyor ki:

  merhaba kolay gelsin.daha evvelde yazmıs idim .kula cinsi bir erkek kanaryam ve yumurta sarısı bir kanaryam var idi.onları çiftlesirken 2 kez gördüm.ama 15 günü geçti yumurtlamadı.disi kanaryayı kula sürekli yuvalıkta tutuyor disi kanryam biraz yağlı idi.tavsiyeleriniz sayesinde simdi iyi uçması mükemmel ama hafif yağlanması gene var sarılık var deride.disi kanarya kula gene çiflesmek istiyor disi gene kaçıyor ama çiflestiler daha evvel sebebi nedir.disi kanarya neden yuvalıkta kalıyor ?karnında asırı bir sislik yok.onlara bol bol marul veriyorum.sarmısak olayını yaptım.vitamin verdim kızıstırıcı yem verdim.disiyi değistirsem hangi cins almalıyım.çiftte atma süresine yetisirmi.iki disiyide aynı kafese koysam ve erkek kanarya yı ayrı kafese alsam.yeni disi kanrya ile ses olarak anlasıp sonra görerek alıstıktan sonra erkeğide yanlarına atsam olurmu.yardımlarınız için tesekkirler.kolay gelsin

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Öncelikle yeşillik olarak verdiklerinizi her gün vermeyin.Haftada bir yeterli.Yemi sade verin.Fazla kızıştırıcı olayına girmeyin.Eşlenen kuşlarda eş değiştirmeyi pek tavsiye etmem.Köprüden geçerken at değiştirilmez:)
   Tavsiyem sabırlı olun ve bir arada kalsınlar.
   Saygılar

 70. Fırat diyor ki:

  merhaba. benım gayet saglıklı guzel öten bi kanaryam vardı. fakat son bir ayda garip değişimler oldu. tavana çok yakın biyerde diye yerini değiştirdim(yine soğuk almayan biyere).ondan bi zaman sonra ötmemeye başladı, sürekli kaşındı, kabardı, ishal oldu..
  bit ilacı aldım.bütün aksesuarları dezenfekte ettim,düzeldi. fakat şimdi şöyle bi problem var. eskisi kadar yüksek sesle ötmüyor ve sürekli olarak kafes kenarlarını gagalıyor. acaba bitlenme kalıcı bi zarar vermiş olabilirmi? yada bu başka bi problemmi? şimdiden teşekkür ediyorum

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar.
   Hayvan tekrar bitlenmiş olabilir,Bit tam temizlenmemiş olabilir,yerini sevmemiş olabilir(eski yerine alalım),vitamin eksikliği olabilir,neden çok denemek lazım
   Saygılar

 71. burak diyor ki:

  dişi gloster kanaryam 3 tane yumurtladı fakat 4. gün yumurtlamadı ben yumurtaları toplamıstım yumurtaları koydum ama yumurtaların üstüne yatmadı..
  ne yapmam gerekiyor..

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Dişi yatmadıysa sorun var demektir.Yumurtaları aldığınızda sahte koydunuz mu?Koyduysanız bırakın bir hafta sahteler kalsın.Yatmazsa yapacak birşey yok.
   Saygılar

 72. fırat diyor ki:

  s.a bir sorum olacak benim bir çift harz kanaryam var bunları eşe attım 4 yumurta yaptılar ama sadece birisi çıktı oda 2. günde öldü bende yuvayı 2 gün çıkarıp banyo verdim tekrar yuvayı taktım busefer erkek sadece sabahları ötüm yapıp çiftleşmek istiyor ama dişi kavga ediyor ama dişi hergün yuvayı kuruyor hergün bozuyor ama hiç çiftleştiklerini görmüyorum eger dişi yumurtlarsa boş çıkacak diye korkuyorum ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Buradan anladığımız dişi birşeylerden rahatsız olmuş.Kavga etmeleri normal .İkinci ve sonraki batımlarda bu olaya rastlanır.Fakat eşleşme çok erken saatlerde olur ümidindeyim.Siz germemiş olabilirsiniz.Ayırmayın
   Saygılar

 73. Furkan diyor ki:

  lütfen yardım edin kuşlarım bi erkek timbrado kanarya bide mozaik kanaryam var çifleşmiyorlar üstelik birbirleriyle kavga ediyorlar erkek kuşum dişiyi atmadan önce sürekli ötüodu sesi hiç kesilmiodu eşi attıktan sonra sustu ve kafesi kıskanmaya başladı erkek hamle yaptığında dişi gagasıyla ve kanatlarıyla saldırıyo dişinin altı hazır erkeğinde fakat bi türlü çifleşmiolar sanıyorumki ırk farklılığı var am yardım edin ne yapmalıyım bilmiorum he bu arada sadece yeşillik veriorum ip ve yuvada takılı ve bit yapmasın diye keçeyi ilaçladık şimdiden teşekkürler

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Malesef herzaman istediğimiz gibi olmaz bu işler.Hayvanlarında duyguları var.Demek ki tesbitiniz doğru:eşini beğenmemiş olabilir.Tavsiyem ikisinede kendi irklarından eş bulmanız.
   Saygılar

 74. doğan babayiğit diyor ki:

  merhabalar benim bakir kanaryalarim var fakat disi bugun yumurtladi kafesin dibine erkekte yuvaya yatirmiyor surekli eslesmek istiyor ne yapmam lazim yardimci olabilirmisiniz

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Erkekler çok nadir yuvaya yatar o da dişi yem yemeye kalkarsa.Tabana yumurtlaması yuvalıkdan kaynaklanır.Yuvalığın yerini veya keçesini değiştirin.
   Saygılar

 75. bekir diyor ki:

  selamün aleyküm size işin içinden çıkamadığım bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız çok sevinirim kanaryalarımı eşe attım dişi kanaryam artık nerdeyse erkek gibi ötmeye çalışıyorkıl pamuk ve ip taktım yuvaya doldurmuşlar ama örme diye birşey olmamış sadece yuvaya götürmüşler gözüm le şahit oldum erkek kanaryanın defalarca dişinin üstüne çıktığına ama bir hareketlilik yok asıl mevzu yine gözümle şahitoldum dişininde erkeğin üstüne çıkmaya çalıştığını ve dişi çoğu zaman erkeği kovalıyor ve dövüyor bolca öpüşüyorlar bu arada dişiyi bir çok kuşçuya götürdüm acaba erkek mi diye hepsi yumurrtlamaya hazır dişi dediler ama erkeğin üstüne çıkmaya çalışması ve sürekli kovalaması kafamı karıştırmaya devam ediyor yardım cı olursanız sevinirim çinsleri malta

  • bekir diyor ki:

   ve erkek çoğu zaman yuvada yatıyor :( :( :( :S :S :S

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Dişi kuşun kesin dişiyse iyice kızmış demektir.Hergün banyo ver normale dönsün.Erkeğide ayır biraz kendine gelsin.Dişi erkeğe eziyet etmiş olabilir.İyice kızan dişiler erkeği yıpratır ve bezdirir.
   Saygılar

   • bekir diyor ki:

    peki daha sonra tekrar eşe atmalımıyım ayırdım dün sürekli birbirlerine sesleniyorlar erkek uzun uzun ötüyor dişide karşılık veriyor yuvalığı çıkarmamıştım dişi halen yuvaya malzeme çekiyor ve kafesin içinde bir otarafa bir butarafa uçuyor sizce tekrar nezaman eşe atmalıyım yada eşe atmalımıyım ?

    • Cesur diyor ki:

     Merhabalar
     Şu zaman diyebilmem için kuşları görmem lazım.Göremediğim için bu iş sana kalıyor.İyi gözlemleyip bu kararı sen vereceksin.Unutma erkek bağırarak ötecek dişi altı şiş olacak.
     Bol şanslar

 76. fırat diyor ki:

  mrb kanaryam bu gün itibarıyla 3 yumurta yaptı ve yumurta yapmadan önce hiç çiftleştiklerini görmemiştim boş diye düşünüyordum ama bu gün dişi yumurtaların üzerindeyken erkeği çağırıp çiftleştiklerini gördüm ve defalarca.Akşam üstü kafese baktığımda dişi yumurtanın birini düşürmüş yiyordu neden olabilir ve dişi ilk ağızdaki gibi yuvaya yatmıyor

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bu korkulan bir şeydir
   Yumurta üzerinde azgınlık ve sonrasında yumurta yeme alışkanlık yaparsa iyi değil.Hemen sahte yumurta koy ve kuşu yıldır.
   Saygılar

 77. uğur diyor ki:

  2 erkek 1 dişi kanaryam var cinslerini bilmiyorum dişi sarı tepeli erkeklerin birisi sarı digeri sarı kanatları ve kafası kahverengi siyah karışımı dişiyi erkeğin birisine attım ilkin çok kavaga ettiler sonra anşamadılar erkek çiftleşmem istiyor dişi kanatlarını açıp ağzını açıp kapıyo erkek yanaşınca bağırıp kaçıyor erkeği gagalıyor 1 ay kadar beraber kaldılar yumurtlamayınca diğerinin yanına attım dişiyi onlar fazla kavga etmediler ama yine yumurtlamadılar bende erkekleri kafeslerine koydum dişi ilk kanaryanın kafesine gidip öpüşmeye başladı erkekde kanatlarını açıp titrer gibi ağzını açıp kapıyordu dişi onu istiyor diye düşündüm onun kafesine koydum kanatlarını açıp birbirlerini kovalıyorlar erkek üzerine çıkmak istiyor oda bağırım kaçıyor sonra dişi erkeği kovalayıp üzerine çıkıyor gagasıyla kafasını ısırıyor erkek kaçmak istiyor ama bırakmıyor bağırıyor erkek ne yapmalıyım sizce yavrulatmak çok istiyorum saygılar.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bu olayda dişi sanırım genç olduğundan erkekten korkmuş olabilir.Ayrı dursunlar ,fakat bir birlerini görsünler.Bu şekilde denemeleri tavsiye etmiyorum.Anlaşamadıysa o kuşu birdaha göstermemelisin.Hatta sesini bile duymamalı.Tek erkekte karar kıl ve onda sabırlı ol.Bence yuva yapan erkek olursa iyi olur.
   Saygılar

 78. uğur diyor ki:

  bu arada yuvayı erkek örüyor dişi örmüyor arada yuvaya girip çıkıyor gırtlaktan tuhaf sesler çıkarıyor dişi 1 yaşındaymış dişi erkek 2 yaşında saygılar.yardımcı olursanız sevinirim.

 79. hüseyin çakmak diyor ki:

  öncelikle merhabalar, kanaryalar ve bu konuda sorulara verdiğiniz çözüm önerileriniz için tşk ederim çünkü yararlı olduğu kanaatindeyim. Bu konuda benim sorunuma da ışık tutacağınızı umuyorum. sORUNUM ŞU; yaklaşık 1 ay önce kanaryalarımı birleştirdim. Başlangıçta erkek sürekli ötüyor, dişi ise gazete parçalarını koparıyordu. Eşleşmeye hazır olduklarını düşünerek çifte attım. Hiç kavga olmadan çiftleştiler (birkaç kez) ama dişi birkaç kez yuvayı ördü ve bozdu. Bunu tekrarladı. Şimdi ise kavga yok ama yumurta da yok. Bu durumda beslenmelerini, nasıl sürdürmeliyim. Kuşlar bir kafeste ayırayım mı? neler yapmalıyım? Dişi kanaryanın altı şişmiş.not: ODA SICAKLIĞI yaklaşık 15 derece bunun etkisi olur mu? Birde kuşta yumurtlayamama sorunu mu var? Çünkü son zamanda dişi biraz üşümüş gibi duruyor. Kafese yaklaşınca normal sağlıklı kuş gibi hareketli. Bu durumların dışında dişinin hareketinde ve beslenmesinde bir sorun yok…

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Öncelikle unutmayınız ben kuşlarınızı görmeden tamamen sizin yazdıklarınıza göre öneride bulunuyorum.Genç kuşlarda alıştırma şeklinde bir hareket olabilir.Kuş yeterli olgunluğa erişmiş olmayabilir.Bence kuşlarınızı ayırmayın ve zaman tanıyın.
   Saygılar

 80. Muharrem diyor ki:

  Cesur abi bir çift malinua kanaryam var martın 15 inden sonra eşe attım ilk zamanlar öpüşürken görüyordum şimdilerde ise erkek devamlı ötüyor dişiyi kovalıyor dişide hemen yuvalıga kaçıyor yalnız bugün baktım sanırım dişi tüy döküyor 4,5 gündür, tülü temizledim baya dökmüş. Kuşları aldığım kişi ayır seneye alırsın diyor. Sen ne dersin abi saygılar.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bencede tüy dökümünden eminsen ayır.Erkek eziyet etmesin.Dişine bol bol mama veya yumurta haşla ver erkeğe sık banyo dişiyede ara ara banyo ver.

 81. fırat diyor ki:

  iyi akşamlar bir sorum olacak benim kanaryalar 6 yumurta yaptı ama birini yediler dişi yumurtaya yatıyor ama erkek sürekli çiftleşmek istiyor ve sürekli çiftleşiyorlar ama dişi kuluçkada yatıyor ne yapmamlazım yumurtalar cılk olacak diye korkuyorum

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Merak etmeyin yumurtaların hepsini yemezse huyu bozuk değil vitamine ihtiyacı var demektir.Yumurta haşlayın ve kabuklarını havanda dövün ve verin.
   Saygılar

 82. uğur diyor ki:

  TEŞEKKÜR EDERİM DİŞİYİ DEĞİŞTİRDİM YENİ DİŞİ BAŞLADI YUVAYI ÖRMEYE KAVGADA YOK SAYGILAR

 83. Ufuk diyor ki:

  Merhaba cesur bey bı cıft kanaryam var ese attım cıftlesme gerceklestı 5 gun oldu dısı ıple yuvayla ılgılenmıyo ne kadar bı surede yuvayı hazırlar sımdıden tesekkur ederım hayırlı geceler.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Sabırlı olun o kendi zamanını bilir.Malzeme hazır olsun Kuş örer ve hatta bozar.Sakın müdahale etmeyin.
   Saygılar

 84. Ufuk diyor ki:

  Slm cesur bey cıft kanaryam var ese attım cıflesme gerceklestı dısı yuvayı yapma gıbı bı nıyetı yok heralde hıcbısey yaptıgı yok cıftleselı 4 5 gun oldu yardımcı olursanız sevınırım hayırlı geceler

 85. furkan.s diyor ki:

  merhaba benim yorkshire kanaryam var erkek yarın inşallah dişi eş alacağım.Eve getirdiğimde erkek kuşun yanında kaç gün kalmalı,kaç gün sonra eşe atılmalı,birde eşe nasıl atılır.bana bilgi verirmisiniz.biraz acemiyimde…

 86. cihan diyor ki:

  iyi gunler ıyı calısmalar benım bır çift roller tarzda bır ırk küşüm bulunmakta kanaryalarım 2 hafta once 4 yumurta yumurtladı ama ıkısını dısı kanarya yuvayı duzeltırken kırdı dıger ıkısınıde erkek kuş yedı bu seneyı bos gecmek ıstemıyorum sızce tekrar çifleşirlermı ve çifleşmelerı ıcın benım yapabılecegım bırsey olabılırmı kusları tekrar ayırsammıkı dıye dusunuyorum sızce ne yapmalıyım TESEKKURLER sımdıden..

 87. furkan.s diyor ki:

  terkrar merhaba yeni dişi aldığım kanarya ilk gün sürekli yemek yedi ve su içti birde dışkısının rengi yeşil oldu neden acaba tedavisi nasıl olur.ACİLLL

 88. uğur diyor ki:

  yeni dişi kanaryam yumutladı 1 tane diğerlerini kaç gün sonra yumutlar acaba sürekli yatıyor arada çıkıp yem yiyiyor ekstra mama aldım pet şoptan golden white marka vereyimmi destek olarak saygılar.

 89. nasuh07 diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben 10 gün önce bir erkek 1 yerden 1 dişi de bir yerden aldım 5 gün yanyana kafeslere koydum 1.gün erkek kovaladı 2 . gün kovalama yok erkek dişiye ötüyo amadişi bakmıyo yavruluga gazeter getirmişler ama hanhisigetrimiş bilmiyorum anlaşmışlarmı acaba

 90. Ufuk diyor ki:

  Merhaba benım sorum kanaryaları ese attım ıkısıde hazırdı cıftlesme gercekleşti 2 hafta oldu ne bı yumurta nede yuva yapma gıbı bı nıyetlerı yok gıbı bu aralarda sıddetlı kavgalar basladı yardım edersenız sevınırım

 91. Ramazan diyor ki:

  S.a 2 tane kanarya aldim disi erkek ayni gun kafese koydum 15 gun oldu hala kavga ediyorlar..disinin agzi yuzu kan opusuyorlar geceleri sabahta oldumu akasama kadar kavga ediyorlar.yazik yani yuregim elvermiyor ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirimopusuyorlardiye bizde sevindik belki ciflestiler diye ama durum hic vahim degil ayrica yuvalik..yem..mama vb..hersey var.iii.gunler

 92. Ramazan diyor ki:

  Bide kuslarim cinsi manilua??

 93. ErtunC diyor ki:

  Merhabalar;
  benim kanarya kuşlarım var ikisini de bundan 20 gün önce çiftleş tirdim.
  yumurtalarım çıktı ve daha sonrasında yavrularda çıktı . Yalnız yavrularım 1 gün ve 2 gün arayla ölmeye başladı en son bir yavru kaldı bunun sebebi ne olabilir?
  birde erkek kanaryam dişi kanaryamın üstüne çıktı, bunu da dün gördüm acaba erkekle dişi tekrardan çiftleşmek istiyor olabilir mi? bu durumda ne yapmam gerekiyor.
  bu çiftleşme durumu normal midir bu durumda sağlık yavrular alabilir miyim ve eğer bir daha ölmeleri halinde ne yapmayalım.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Yuvalığı kontrol edin bit olmasın.Erkek dişiyi çok fazla rahatsız ederse birkaç gün ayrı kalsınlar.Mama olayında kuşlarınıza değişik mamalar verin.

   • ertunc diyor ki:

    Yendi aldım yuvallığı ama yinede kontrol edeyim.
    erkek dişiyi kıskanıyor olabilir mi acaba, yavruları olduktan sonra ?
    cevabınız için çok teşekkür ederim.

 94. ahmet diyor ki:

  selam benim 2 tane malinu kanaryam var 25 gün önce eşe attım yuvalığı taktım erkek hazırdı güzel dik ötüşü vardı dişide ona karşılk veriyodu ama hala yuvalığı örmediler işin acıkcası çifleştiklerinide görmedim fazla kavga etmiyorlar gözlemlediğim kadarıyla erkek dişiyi kovalıyor ama dişi sanırım yanaşmıyor 3 gün önce aldığım yere götürdüm satıcı baktı kuşlara dişini anca hazır olduğunu söyledi beklememi tavsiye etti benim size sorum cok fazla yanyana kaldılar kavgalı şekilde sizce bu kuşlar eş olurmuu ayırmakta istemiyorum yoksa bekleyelimmii kuşlar uzun süre kavgalı kalmalarından sonra eş olurlarmı ögrenmek istediğim buu lütfe yardımcı olun bilginize ihtiyacım varrr

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Kuşların kızgınlık kavgaları bazen onları küstürür.Bence bir müddet ayırın.Ama ayrı kafeslerde bir birlerini görsünler.

 95. fatih diyor ki:

  merhaba ben erkek gloster aldım fakat ötmüyor sürekli sakin ve durgun..tüyleri kabarık.. mama ve nijer tohumu ile yemini destekliyorum.. kanaryamın ötmesini sağlamak için ne yapmam gerekiyor..bana yardımcı olurmusunuz..

 96. ayhan barin diyor ki:

  selamun aleykum abi benim iki çift kanaryam ver ikiside yumurtDA ciftlerin biri bakiri öbürüde kırmızı mozaik yanlız bakiriler yumurda olmasına rağmen cok kavga ediyorlar erkeğini ayırmayı düşünüyorum ama bu konuyu cözemediğim için ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusun lütfen yaklaşık 8 yıldır kanarya besliyorum ilk bu sene yavru alacam saygılarımla

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bakirilerin karakteristik özelliğidir bu.Sakın ayırma.Tak yuvalığı dursun.Yumurtladığında yumurtayı al sahte yumurta koy.Ara ara da banyo ver .Sahte yumurtalar varken tabi.Kesinlikle yavru alırsın.
   Saygılar

 97. Memduh Tuncel diyor ki:

  Merhaba
  Aslinda muhabbet kuşu amatör uretimi yaparken bir degisiklik yaparak arkadasimdan aldigim malta cinsi bir cift kanarya ile amatör üretime basladim. Kuslarim salm kafesin icindeler. Disi yuvayi hazırladı ve bir sure sonra ilk yumurtasini yapti. Ancak bu sure icinde erkek ile kavgalari vardi. Sitenizdeki kavga hakkinda ki yazilarinizi okudugum icin telas yapmadim. Disi 5 yumurta yapti. Ancak isik testinde bakinca yumurtalarin bos oldugunu gördüm. Yuvaligi kafesten aldim. Bu seferde disi erkekle kavga etmeye basladi. Salma kafesi ortadan bolerek disi ve erkegi ayirdim. Bu asamada sizden ogrenmek istedigim konular su sekilde.

  1 erkek kizismamis olabilir kizistirmak icin ne yapmami tavsiye edersiniz.
  2 erkegi degistirmem gerekir mi
  3 yuvayi tekrar ne zaman takmaliyim

  Bu sezob en azindan bir agiz yavru almayi umit ediyorumsimdiden yardinlariniz icin tesekkur ederim

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Maltalar sağlam kuşlardır.Öncelikle ayırmayın.Yumurtalarıda ellemeyin.Bırakın boşta olsa 15 gün yatsın.Erkek ötüşü keser ara ara öter.Yuvalığı her batımda keçeyle bir yenileyin.Ara ara mama ve nijer verin.
   Saygılar

 98. mehmet diyor ki:

  Mrb öncelikle tüm soru ve sorunlarla ilgilenmeniz cok guzel teşekkürler..ben yillardir amatör olarak kanarya beslerim,fakat bu sene başima gelmeyen bir durumla karsilastim.sezon girmeden secereli bir erkek malinuam vardi sonra iki ayri yerden iki dişi malinua temin ettim,erkeğim hazir hale geldi,disiler hic bi sekilde hazir olmadi birini ese attim,bu arada diger disi asiri tuy dokmeye basladi tuye girdi sandim.ese attigim disi olmadi,ve üretici bir arkafaştan bakici bir isabel dişi aldim hatta yumurtada yatan hazir bir disi idi,direk erkegin yanina attim çok sağlikli duruyordu henuz iki gün oldu bu sabah baktim disi uyikluyor elime aldigimda gözlerinin gorunmicek kadar kapali oldugunu gordum disinin altida inmisti,ilik suyla kompres yapip ayirdim,bu arda diger disi tûy dokmunu birakmisti bnde cozemedim ama o diside hazir olmadi,güclu besledigim halde hala altlari zayif ama erkek son derece hazir disileri bi turlu hazir edemdim ne onerirsiniz hem hazirlama hemde disinin gozu icin.bu arda avisol ile kuslari ve kafesi ilaclamistim….cok uzattim k bakmayin yardimci olabilirseniz sevinirim…

 99. mehmet mumcu diyor ki:

  Mrb,öncelikle tüm kanarya sevenler adına size ilginiz ve samimiyetiniz için teşekkür ederim,,Ben yıllardır amatör olarak kanarya beslemekteyim,zira bu sene bir türlü kanaryalarımı eşleştiremiyorum..elimde secereli bir erkek malinuam vardı eş zamanına yakın 2 adet dişi edindim ikiside malinua fakat erkek oldukça iyi hazır olmasına rağmen dişileri hazır edemedim…sonra dişinin birini erkeğin yanına attım çok kavga da etmediler ama eşleşmedilerde dişinin altı hazır olmadı bu sırada dişinin rahatsız olduğunu farkettim,diğer dişi de de aşırı tüy dökümü gördüm,rahatsız olan dişiyi geri verdim ve üretimi olan bir arkadaşımdan bir isabel aldım dişi hazır ve bakıcı olarak yumurtada yatıyordu aldım getirip direk erkeğin yanına attım fakat iki gün sonra dişinin gözlerinin kapandığını gördüm…aldım pansuman yaptım açıldı biraz gözleri fakat dişinin altıda sönmüştü tamamen ve ayırdım,diğer tüy döken dişi de tüy dökmeyi kesti oldukça da sağlıklı duruyor fakat ne yedirip içirdiysem de bir türlü altlarını doldurmadılar,,yardımcı olup tam olarak nasıl bir yem vermemi yada neler yapmamı öenrdiğinizi belirtirseniz sevinirim.. bu arada dişiyi getrdiğim gün avisol ile ilaçlamıştım kuşu bu göz kapanması bundan olmuş olabilirmi bugün daha iyi ama kuş..eşe nasıl hazır edebilirim beslenme olarak yada önereceğiniz özel birşey varmı…şimdiden teşekkür ederim…

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar.
   Dişi kanaryalarınızı uste erkeği altta tutun.Yüksekte olan herzaman çabuk gelişir.Günlük mama verin dişiye(Quiko).Ara ara nijer verin.Günlük banyo ve haftada iki kere yeşillik verin.
   İşiniz rast gitsin.
   Saygılar

   • mehmet diyor ki:

    Mrb cevap için teşekkürler,zira ilk yazımda bahsettiğim üzere dişideki rahatsızlık devam etmekte,,gözleri bi tuhaf göz etrafındaki tüyler sert,sanırım göz ve burun akıntısı var,ve gagasını açıp dilini sallıyor,nezle gibi sanırım,önerebileceğiniz bir şey varmı..
    saygılar..

 100. İsmail diyor ki:

  Selam benim dişi ve erkek kanaryam var onları aynı kafese koydum koyduktan sonra bir müddet kavga ettiler sonra sakinleştiler. yuvaliği taktım 15 gün sonra dişi şimdi bir adet yumurta yaptı ama yumurta olduğundan beri erkekle kavga etmeye başladılar bayada şiddetli bunun nedeni nedir ayırsammı acaba kuşları. birde yumutlama döneminde banyo yaptırmak sakıncalı olur mu?

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Yumurtayı alın ve sahte yumurta koyun.Banyoyu verebilirsiniz o zaman.Sakın ayırmayın.Onların kavgası tamamen kuşca bir olay.
   Saygılar

 101. fırat diyor ki:

  sa benim bir çift harz kanaryam 6 yumurta yapmıştı sadece 3 doluydu ama onlarda tam oluşmadan ölmüş bende yuvayı çıkarıp kuşlara banyo verdim kuşlar tekrar bir hafta sonra yumurtlamaya başladı ve 5 yumurta yaptı ama bu seferde 3 yumurtayı yuvdan atmış ve yediler 2 yumurtada boş çıktı sebep ne olabilir birde bütün yumurtalarda sanki tırnak batması gibi çatlak lar ve erkek sürekli dişi yumurtada yatarken çiftleşiyo ve dişi yuvayı örmüyor az örüyor bozuyor

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Kuşlarınızda bulundukları ortamda huzursuzluk olabilir.Bitlenme olabilir.Tırnakları mutlaka kesin.Yuvalıktan yumurtaları alın ve sahte yumurta koyun.Yumurta yeme işini sonlandırabilirsiniz bu şekilde.Sularını günlük tazeleyin.Haşladığınız yumutanın kabuklarını havanda ezip kuşlarınıza verin.
   Saygılar

 102. ahmet diyor ki:

  murat bey
  oncelikle bu site icin cok tesekkur ederim. yurt disindan yaziyorum. yardimci olursaniz cok sevinecegim.
  bir cift kanaryam var ve suan da 4 tane kabuklu 1 tane kabuksuz yumurta yapti. erkek ve disi kafeste beraberler ve erkek disiden fazla hatta yemek yemenin haricinde yumurtalarin uzerinden hic kalkmiyor. hatta bazen disi yatarken gidip onu kaldiriyor kendi yatiyor. geceleri beraber yatiyorlar yumurtalarin uzerinde. dun 15 dakikaligina erkegi baska kafese koydum fakat bu surede disi yatmadi yumurtalarin uzerine. bir terslik var ancak anlamadim. arastiriyorum ama boyle bir durum neden kaynaklaniyor bulamiyorum. ayrica ciftlestiklerinide gormedim. konu hakkinda yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim. selam ve saygilarimla

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Öncelikle iyi ve kaliteli erkekler dişi yem yemeğe kalktığında yumurtaların üzerine yatar.Geceleri dişinin başında bekler.Fakat yumurtalara yatmaması lazım.Dediğiniz gibi dişileri kaldırıp yatması olumsuz davranış.Erkekten eminmisiniz?Yani erkekmi?Yumurtalar çıkmazsa cinsiyette bir sıkıntı olabilir.Bekleyelim ve haberdar ediniz beni.
   Saygılar

 103. ahmet diyor ki:

  cesur bey
  bir yanlislik sonucu Murat bey yazmisim. bagislayin lutfen.

 104. ahmet diyor ki:

  bir onceki yazimda eklemeyi unutmusum, acaba erkek diye bildigim kus disi mi?ancak her ikiside cok iyi anlasiyorlar. 2 disi bu kadar iyi anlasir mi? gercekten yumurtlayan disi, erkek olarak bildigim disiye yumurtalarin uzerinde yatmasina musade eder mi?
  saygilar

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Tabi ki erkek ve dişi önce kavga eder ve sonra anlaşıp eşleşir.İki dişi kızıştıklarında kavga eder.Yoksa iyi anlaşabilirler.Hatta bir birlerini besleyebilirler bile.
   Saygılar

 105. fırat diyor ki:

  sa bir sorum olacak bende bir çift kanarya var 5 yumurta yapmışlardı boş çıktı birde erkek ötmeyi kesince biraz ayırıyım dedim ama dişi kendi kendine yuvayı örüyor ve erkek ayırınca geri ötmeye başladı bende yanına geri koydum erkekte yuvayı örmeye başlıyor ama çiftleşme yok önceden erkek dişiyi kovalardı şimdi dişi erlkeği kovalıyo birde dişi erkek kafeste yokken erkeğin sesini duyunca pusuyor ama erkeği yanına atınca hiç icraat yok neyapmam lazım

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Fırat bey bence kuşların yerini çok fazla değiştirmeyin.Tüye girebilirler.Bırakın bir arada kalsınlar.Erkek ötmeden sabahın seher vaktinde çiftleşir.
   Saygılar

 106. ahmet diyor ki:

  cesur bey

  ilginiz icin gercekten cok tesekkur ederim. ben erkegi ayirdim disi yatmaya basladi. cokda guzel yatiyor. soz konusu erkegi baska disinin yanina koydum, o disi ile defalarca yuvanin icinde ciftlestigini gordum. disi de yuvayi tamamladi. bugunlerde yumurtlar, karin kismi yumurta seklini aldi.. ancak burada baska bir sorun ile karsilastim. disi ile erkek ciftlesmesine ragmen, birbirleri ile olduresiye kavga ediyor. hatta erkegin yuzu falan kanadi. sonra hicbirsey olmamis gibi tekrar ciftlesiyorlar. gunduz isde oldugum icin erkek ve disiyi ayiriyor aksamlari koyuyorum. bu kadar ciftlesmeden sonra erkegi ayirmamda sakinca yoktur sanirim. birde onceki disinin 5 yumurtasi var. yavrular cikinca erkek kusu yardim icin disinin yanina katayim mi?

  simdiden cok tesekkur ediyorum.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bir erkeği iki dişiye kullanmak zor iştir.Burada yük dişilere düşer.Deneme yanılma yapmaktan başka çare yok.Eski dişinin yanına atın bakalım ve gözlemleyin.Erkeğe ara ara banyo verin çok kızışmış olabilir.Başarılar

 107. fırat diyor ki:

  sa dediğiniz gibi oldu kafeste 4,5 tane uzun tüylerden buldum ama bir haftadır kafesi temizlemiyordum tüye girmiş olabilirlermi ama erke bayağ ötüyor ama sesi bozuk çıkıyo dişide yuvayı kuru tüye girseler bun dediklerimi yaparlarmı

 108. hasan diyor ki:

  iyi günler bende 3 tane dişi 1 tane erkek tepesiz gloster kanaryam var .1 erkek 1 dişiyi aynı kafese koydum geçen hafta cumartesi 3 adet yavru dünyaya geldi 1 haftadır baba,anne kuşları besliyorlar mama,yumurta,su, yem .bugün erkek kuşu diğer dişini yanına koydum .anne 3 yavruyu besleyebilirmi,erkeği gerimi almalıyım yoksa bu şekilde olsa olurmu ?bide şimdi yanına attığım dişi geçen yumutladı aldım attım bakalım şimdi ne olacak? saygılar…

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Bir erkeği iki dişiye kullanmak tecrübe ister ve risklidir.Bence ayırmayın elinizde çıkan yavrularıda kaybedebilirsiniz.Bir anda herşey tersine dönebilir.
   Saygılar

 109. ahmet diyor ki:

  selam cesur bey ben daha önce yazmıştım bana kızgınlık kavgalarınıınn kuşlarını küstürebileçegini söylemiştiniz ayrı kafeslere alın birbirlerini görecek şekilde bir müddet ayırın demiştiniz bende dediğiniz gibi yaptım şuan 10 gün oldu ayrı kafeslerde duruyorlar dişinin kafesinde yuvalık ve örmesi için kıllar takılı kuşların nekadar daha böyle ayrı durması gerekir nezaman tekrar bi araya atmalıyım yardımcı olursanız sevinirimm şimdiden degerli bilginiz için teşkkür ederim

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Erkek kanaryamız dişiye doğru hamle yapıp ötüyor mu?Ötüyorsa dişiye bakın :eğiliyor mu? yada erkeğe öterek tepki veriyor mu?
   Bunlar varsa birleştirin.Tüy dökümü varsa birleştirmeyin.Takip edemiyorsanız;bir deneme yapın ve kavga edip etmediklerine bir bakın sakinlerse birlikte kalsınlar.
   Saygılar

 110. kanaryacı diyor ki:

  Benim Tmbrado 2 tane kanaryam var 2 side hazır çiftleşmek için ancak yuvayı erkenmı taktım anlamadım dişi kuş yuvaya girince garip sesler çıkartıyo ondan sonra erkek kuş onun üstüne çıkıyo herhalde tam işini bitermiyo erkek kuş süreklü üstüne çıkmaya çalışıyo yuvadayken ne yapmam lazım ustalar söyleyin
  teşekkürler şimdiden

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Dişi yuvayı örmediyse yuvalığı alın ve gözlemleyin.
   Dişi agresif olursa tekrar yuvalığı takın.Strese sokmamaya özen gösterin.Fazlada değişiklik stres yaratır.Deneme yapmanızda fayda var.Yumurtlama yoksa kuşlarınıza banyo verin.
   Saygılar

 111. bayhan diyor ki:

  Üstadım mrb biz oğlumla birlikte 1 ay önce petshoptan güzel ötümlü mozaik aldım kanaryam 1 ay boyunca evde ötüyordu dediler kızışmıştır o, yanına dişi al, aldım 1-2 hafta ayrı kafese koydum sonra aynı kafese attım öten mozaik kanaryam şimdi ötmüyor dişi kuşum çiklediği zaman erkek mozaikde kısık bi sesle çikliyor eskisi gibi ötmüyor bide tüy dökümüne girdi ne yapmam lazım hastalandımı acaba üstadım,

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Eşe atılan kuşlar artık ötümü keser.Ötmek zaten dişi istiyorum demektir.Fakat tüye girdiyse ayırmanızı tavsiye ederim.Tüydeki hayvan stresde demektir.Dişiye ilgi göstermez.Kavga etmiyorlarsa kaladabilirler.
   Saygılar

 112. Adem diyor ki:

  Slm… Şu kanarya çifleştirme işi baya bi canımı sıktı :) Bir bilene danışmaya gerek duyuyorum. Kanaryam tek başınayken normal ötüyordu, dişinin yanına atınca ötmesi durdu. ufak tefek sesler çıkarıyo sadece. Bazende yuvalığın üstünden dişiye kızıyo. yuva kılı felan astım, sağa sola serptiler kılları. Yuvanın içine pislediler hep. Geceleri erkek yuvalığın üstünde uyuyo :) Dişi çok tepkisiz duruyo gibi. durum ne olabilir bi yorum yaparsanız sevnrm.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Belkide henüz kanaryalarınız veya biri hazır değildir.Genellikle yuvanın başına gitmeyen ilgilenmeyen hazır değildir.Ayırın fakat birbirlerini görsünler.Dişinin kafesine yuvalığı takın ve kalsın.Örmeye başladığında erkeği yanına atın.Dişiye haftada bir kere nijer tohumu verin.
   Saygılar

 113. gözde diyor ki:

  merhabalar, öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler. benim bir malta erkeğim var. çok güzel ötüyor. yorkshire beyaz dişisi vardı, çok kavga ederlerdi dişi bu erkeği yaraladı kaç defa, ama çiftleşmediler birtürlü. yuvalık ve kıl takıyordum her taraf kıl tüy yün oluyor bi türlü yuva örmüyordu zaten mayıs ayının başında dişimi kaybettim :( oğlumuz ondan sonra tüye girdi bir aya yakın tüyde. ötüyor ara ara, iştahı iyi banyo seviyor hala. sorum şu, acaba bu sezonu kaçırdım mı? yanına başka dişi koymalı mıyım? yoksa seneye mi bekleyeyim? şimdiden teşekkürler.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar.
   Yanına dişi koyabilirsizniz.Fakat tüyde olduğu için çiftleşme olmayabilir.Fakat kendisini taoplaması için fırsattır.Hemen tüyden çıkarsa eşlenebilirde.
   Saygılar

 114. gözde diyor ki:

  bir de eklemeyi unuttum, ev ortamında bakıyoruz biz kuşumuza. saksıya mercimek ekmiştim, gidip gidip yeni yeşeren mercimekleri, arapsaçı bitkisini, ve yeni yeşeren sarımsağı didikliyor saksıdan. bi zararı olur mu? salonda uçmaya çok alıştı kafesinde banyo yapamadığı için sürekli odada serbest dolaşmasına izin veriyorum. kafese kapatınca mutsuz oluyor sanki kıyamıyorum.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Kesinlikle sonuna kadar sizi desdekliyorum.Kısmende olsa özgürlük özgürlüktür.Bence kuşunuz sağlıklıdır.Bırakın istediğini yapsın.Zararlı olanları zaten kendisi yemez.
   Saygılar

 115. fırat diyor ki:

  sa bir sorum olacak benim kanaryalarala sorunum var dişi yumurtaya yatalı 11 gün dü sabırsızlıkla yavruların çıkmasını beklerken dişi yüzünden hüsran la karşılaştık 3 yumurtayla kuluçkaya yatmıştı bu gün yumurtanın ikisini atmış içlerinde yavru var ölmüşler şimdi tek yumurtaya yatıyor bu sene 4 . ağzı yavru alamadım diğerlerindede sadece bir yavru çıktı oda öldü hep yavrular yumurta içinde ölüyo sebep ne olabilir

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Büyük sorun bitlenme olabilir.Sonrasında beslenmeden kaynaklanabilir.Kanarya yerini veya yuvasını beyenmezsede olabilir.Aşırı güneş gören yer olmasın.Kanaryanıza ara ara banyo verin mutlaka.Yuvalığı ve kafesin yerini değiştirin.
   Saygılar

 116. ULAŞ diyor ki:

  Hocam merhaba 1 yasında dısı ve erkek bakır kanaryam var. erkegım hazır altı sıs otuyorda. dişim ise altı hafıf şiş erkekle dişi öpusuyorlar kavga etmıyorlar.. yuvalıgı taktım dısı ıcıne yem kabukları ve bir kac parca ip koymus okadar ama yatmıyor yada 1,2 kez yatıyor gunde çiftleşme olmadı daha beklemekteyim… dişi ile erkegi 1 ay ayrı tuttm dısı kızmadı bende sezon gecıyor dıe yanyana attım ama şimdi iyi anlaşıyorlar umarım dısım çiftleşir.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   İyi yapmışsın.Kavga yoksa yavru mutlaka olur.Yeterki hayvanları tüye sokma.Onun için ise bol banyo vermelisin.
   Saygılar

 117. furkan.syr diyor ki:

  merhaba konu ile alakadar olamsada bir sorum var erkek yorkshire kanaryam gazete kağıtlarını yırtıp suluğuna koyuyor,sıksık yapıyor eskiden yanında eşi vardı.öldükten sonra böyle yapmaya başladı bunun nedeni nedir
  …LÜTFEN CEVAP.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Eşde olan kuşlar bazı alışkanlıklar kazanabilirler.Bu kuşun eş istediği anlamınada gelebilir.Hazır bir dişi bulabilirseniz hemen yanına atmadan ayrı bir kafeste birbirlerini görebilecek şekilde yan yana koyun ve gözlemleyin.Olumlu olursa bir kafese koyun.
   Saygılar

 118. kuşçu diyor ki:

  kanaryalarımı çiftleştirmeye çalışıyom ama kavga ediyorlar ltfn yardım….

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Önerim dişi kuşun altına bir bakın.Şişlik varsa eşe hazırdır.Veya bir yuvalık takın dişi yuvalığa kıl vs.taşıyorsa eşe hazırdır.
   Ondan sonra bir müddet erkek ve dişi ayrı kafeslerde bir birlerini görsünler(1 hafta yeterli)Sonra kuşları eşe atın.
   Saygılar

 119. cansu diyor ki:

  1 yıldır 2 adet erkek kanaryam vardı 2 sinide ayrı kafeslerde besliyordum ve gayet iyi ötüyorlardı.busene ise 2 adet dişi aldım ve çiftleştirmek istedim.ancak dişileri kafese katınca erkekler ötmeyı bıraktı bu kaç aydırda çok nadir ötüyorlar ve kısa ötüyorlar dişilerden önce ise uzun ve sürekli ötüşüyorlardı.asıl olan şey sürekli kavga etmeleri durmadan kavga ediyorlar ne yapacağımı bilmıyorum erkek bıraz yıprandı kavgalardan dolayı bana yardımcı olursanız sevinirim ne yapacağımı bilmiyorum şimdiden tşk ederim…

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Öncelikle bu gecikmeden dolayı özürlerimizi kabul ediniz.Sitemiz saldırıya uğradığından gecikme yaşanmıştır.Şu an herşey tekrar eski düzenine döndü.
   Öncelikle erkek kuşlar eşlenmek için öterler.Bu ötüşler kuş kızıştıkça yüksek volümlere ulaşır ve çeşitlenir.
   Bu ötüşler bizlere zevk verirken kuşa ise bazen acı verebilir.Doğası gereği istediği eşi bulamazsa veya karşısındaki eş eşleşmeye hazır değilse erkek kuş kendini yıpratır ve strese girebilir.
   Önerim dişi kuşun altına bir bakın.Şişlik varsa eşe hazırdır.Veya bir yuvalık takın dişi yuvalığa kıl vs.taşıyorsa eşe hazırdır.
   Ondan sonra bir müddet erkek ve dişi ayrı kafeslerde bir birlerini görsünler(1 hafta yeterli)Sonra kuşları eşe atın.
   Şu an kavga devam ediyorsa lütfen ayırın ve dediğim şekilde yapın.
   Saygılar

   • cansu diyor ki:

    siteniziz için çok sevindim yanı saldırılardan kurtulduğunuz için ben dişinin altına bakmıştım ve tuylerının dokulduğunu görmüştum yanı bana göre hazır olması lazım ama dediğiniz gibi gaptım eşleri ayırdım ama ortada gene bi anlaşmazlık olacağı belli çünkü erkeği dişinin yanına kattığımda erkek dişinin yanına gelirgelmez dişi kovdu onu bu durumda çifleşeceğini düşünmüyom ama başka tavsiyeleriniz varsa memnuniyetle bekliyorum saygılarımla…

    • Cesur diyor ki:

     Merhabalar
     Bazen herşey istediğimiz gibi olmaz kuşlardada öyle olabiliyor.Görmeden birşey söylemek zor.Birde başka eşlerle şansınızı deneyin.

     • cansu diyor ki:

      ozaman ben size söle iza edeyim farzedinki yeni bi kuş aldım dişi ve erkek onları yeni çiftleştirmek istiyorum ne yapmam lazım neye dikkat etmem lazım nasıl bi yol izlemem lazım bu konuda ben kanaryaları aynı kafese kattığımda birbirlerini görünce kavga ediyorlar özellikle erkek dişiyi kovalıyor onu görunce kanatlarını açıyor bağırıyor resmen dövüşüyorlar.bunlara bi son vermem lazım tavsiyelerinizi bekliyorum iyi günler

      • Cesur diyor ki:

       Merhabalar
       Bencede bu işgenceye bir son vermek lazım.Bakın cansu hanım:aldığınız kuşların durumunu bilmiyorum sadece tahmin ve öneride bulunabiliyorum.Bence mevsimsel olarak şu an üreme sezonu sona erdi.Bu saatten sonra kuşlar artık dinlenmek ister.Bazen bizler hala eşleşebilir hala yavru alabilirim zannederiz fakat farkında olmadan kuşlarımıza zarar veririz.
       Yapmanız gereken kuşlarınızı bir an önce ayrı kafeslere koyup iyi bir bakıma çekmek olacak.Bu arada bazen dişi yumurtlayabilir sakın tekrar eşe atmayın.Erkek ise hala eşlenmek istercesine bağıra bağıra ötebilir bırakın ötsün.Bir ay sonra kuşlarınızın tüy dökmeye başlaması lazım.Bu tüy dökümünde kuşlarınıza haftada en az iki kere banyo verin ve rüzgar alan yerlere koymayın.Yumurta haşlayın ve kuşlarınıza verin.Ara ara mevsim yeşilliklerinden verin.Sakın kızıştırıcı ilaç ve yem vermeyin.Kuşlarınız huzur içinde vücutlarını dinlendirsin ve yeni sezona kendilerini hazırlasın.Ne zaman ki tüy dökümü bitti ve nisan ayı geldi o zaman bir araya koyun.Bırakın önce kavga etsinler.Siz yuvalığı takın.Kavgalar bu işin cilvesidir.Şu an yapmanız gereken ayırmak.Yeni sezona tekrar yardım isterseniz yazabilirsiniz.
       Saygılar

     • ahmet diyor ki:

      hocam iyi günler ben kanaryalar hakkında araştırma yaptım da biraz ama bu dönem geç kaldığımı öğrendım elimde 2 adet dişiyle 3 adet erkek kanar yam var sizinde bu konuyla ilgili epey bilginiz olduğunu okudum ve sitenızde gördüm sizden rica etsem bana bi yol gösterirmisiniz nasıl yapmam lazım ne zaman neyi yapmam lazım kuşların sağlığı için üremeleri için eşe nasıl atacan yada nezaman atmam gerektiğini rica ediyorm sizden biraz yardımcı olursanız çok sevaba girersinizz bu ramazan ayında saygılarımla..

      • Cesur diyor ki:

       Merhabalar
       Sanırım bu konuda yenisiniz.Tabiki seve seve yardımcı olurum.
       Öncelikle kanaryalarda üreme mevsimi mart nisan aylarında başlar.Ev ortamında daha erkende başlayabilir.Sıcaklığın sabit olduğu ortam ve odanın nemi kuş için uygunsa zaman kavramıda ortadan kalkar.Sağlıklı olanı mevsime göre kuşları hazırlamaktır.Nisanda erkekler tüylerini tamamlamış ve kızgınlık ötüşlerine başlamış olarak kendini belli eder.Dişiler ise bu ötüşler karşısında altında yumurta varmışcasına şiş ve tüyler dökülmüş bir şekilde kendisini hazırlar.Bazen yemliğe gazete veya ip parçaları taşımaya başlar.
       Eşe attığınız kuşlar önce kavga ederek üstünlük taslar sonra çiftleşirler.
       Sygılar

 120. cansu diyor ki:

  ya acaba bi cvp alabilecekmıyım ya cidden çok endişelenıyorum kuşlar ötmez oldu ben ise onların seslerini hayranlıkla dinliyordum çok severım ama böle de olunca ne yapacağımı bilemez oldum lütfn en kısa zamanda bi cvp vern

 121. Muharrem diyor ki:

  cesur abi daha öncede yazmıştım sana bir çift malinua kanaryam var tüneğe girmişlerdi kanatlarını falan yenilediler erkek tam anlamı ile ötmüyor erkegin ve dişinin kafa kısımları tel tel böyle tüyler yeni cıkıyor oralarda sanırım sence bu sezon yavru alma sansım varmı acaba. simdiden teşekürler.

 122. emre diyor ki:

  cesur abi benim erkek ve dişi kanaryam hazır ama yan yana koyuyorum yuvayı örmüyorlar ve sürekli dövüşüp duruyor ne yapmalıyım

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   kavga olağan bir durumdur.Fakat bu kavgalar üstünlük taslama ve çiftleşme öncesi kavgaları değilse uzun sürer.Bu durumda ya erkek ya dişi hazır değil demektir.Ayırmanızı tavsiye eder ve nisan ayını beklemenizi tavsiye ederim.
   Saygılar

 123. emre diyor ki:

  lütfen yardım edermisiniz

 124. bayhan diyor ki:

  üstadım merhaba

  kanaryalarım ayrı kafesteydi erkek ötüyor dişi cikliyordu aynı kafese attım erkek ötmüyor daha dişi de yuvayı yaptı ama içine giriyor kavga yok bazen öpüşüyorlar neden yuvaya yatmıyor.

  • Cesur diyor ki:

   Merhabalar
   Kuşlar kendilerini hazırlıyorlar.Hemen herşey istediğimiz gibi olmaz.Kuşlarında bazen ilişkilerde veya yumurtlamada zamana ihtiyaçları olabilir.Kız dişi kuşlarda bu süre uzayabilir.Yumurtlarken ölümler bile olabilir.Siz bakımını güzel yapın gerisini kuşlarınıza bırakın.
   Saygılar

Leave a Reply

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1